Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

XI Skarby z Cieszyńskiej Trówły

Impreza, która prezentuje i promuje twórców, rzemieślników i lokalną kulturę, już wkrótce, 16 września, rozpocznie się w Cieszynie po obu stronach Olzy. XI Skarby z Cieszyńskiej Trówły to wydarzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Tradycyjnie impreza przygotowywana jest przez Zamek Cieszyn we współpracy z Ośrodkiem Kultury KaSS „Střelnice” z Czeskiego Cieszyna oraz instytucjami kultury obu przygranicznych miast. Potrwa trzy dni i obfituje w różnorodne wydarzenia: - Tegoroczny program, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bardzo różnorodny. Łączy sztukę współczesną z historią i tradycją Śląska Cieszyńskiego, prezentując potencjał twórców i rzemieślników, lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Oprócz tradycyjnych punktów programu takich jak: śpiewanie dzieci na Rynku, Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła, konkursu pieczenia strudla czy występu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, zaprezentowane zostaną: wystawa „Dizajn stela”, pokazująca lokalnych projektantów i grupy projektowe, wystawa fotograficzna rzemieślników Śląska Cieszyńskiego, wystawa fotografii etnografa i podróżnika - Łukasza Jaworskiego. Odbędą się również pokaz mody ślubnej oraz dzień otwarty budynku „Granica” - wymieniają Organizatorzy.

Będzie można zobaczyć m.in. pokazy kowalstwa artystycznego, haftu regionalnego, koronki, kuchni regionalnej. Każdy może wziąć również udział w konkursie na najlepszy strudel: - Wszyscy, którzy chcą się pochwalić swoją recepturą mogą wziąć udział w cieszyńskim konkursie pieczenia strudla (konkursowe strudle należy przynieść do Informacji Turystycznej Zamku 18.09 do godz.14.00): -  zachęcają organizatorzy.

Niestety, w tym roku zabraknie Kingi Iwanek–Riess - Cieszynianki, która co roku dzieliła się z innymi tradycyjnymi recepturami, opiekowała się konkursem i przygotowywała pokaz. Od tego roku konkurs nosi jej imię. Również szczególny charakter będzie miała wystawa „Dzienniki Fotografa” Łukasza Jaworskiego, etnologa, fotografa i podróżnika, który zmarł tragicznie w kwietniu 2010 w Etiopii. Wystawa jest zapisem jego podróży przez Indie (2006) i Iran (2009).

Szczegółowy plan imprez odbywających się zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie można znaleźć na stronie Zamku Cieszyn.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: