Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Baseny mają straty, lato nie rozpieszczało

Te wakacje nie należały do najbardziej udanych. Niestety, nie brakowało dni, podczas których - jak na złość wakacyjnym harcom - z nieba lały się hektolitry deszczu. Temperatura też nie przypominała tej z tropików, a jeśli już dopisała, to słoneczne dni szybko zmieniały się w deszczowe. Toteż nie ma się co dziwić, że kąpieliska na wolnym powietrzu w tym sezonie odniosły spore straty.


Jeden dzień pogody, parę dni deszczu, znów pogoda, oczekiwanie na ogrzanie wody, parę dni odwiedzin spragnionych plażowania i znów deszcz. Tak mniej więcej wyglądało administrowanie kąpielisk w naszym regionie. – Cóż, nie mieszkamy w tropikach – rozkłada ręce Andrzej Greń z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie. Cieszyński basen był otwarty od 11 czerwca do 4 września, bywały dni, kiedy klientów było tam półtora tysiąca, ale było więcej takich, kiedy z racji kapryśnej aury basen świecił pustką. – Cudów nie było, ale cóż począć. Basen nie ma systemu podgrzewania, więc nawet jak była pogoda trzeba było czekać, aż woda się ogrzeje – dodaje.


Podobny głos słyszymy w Strumieniu. Tu od lat basenem zajmuje się Jan Grabski. – Basen wymaga przygotowania, trzeba skosić trawę, zmieniać wodę, doglądać – opowiada. Niestety ten wysiłek bierze w łeb, jeśli jest tylko kilka dni pogody. – Woda musi się ogrzać, może nie jest to długi czas, ale jednak od razu pierwszego dnia pogody nie da się kąpać. Potem przychodzi kilka dni deszczu i nic z tego. Basen od lat trzeba bardziej dotować, niż miałby przynosić jakieś korzyści – wzdycha.


Basen pływający w Zebrzydowicach jest najnowszym w regionie, jednak  pogoda przecież i tu nie była inna. – Jak było, każdy widział. Podsumowując, mogę powiedzieć, że weekendy były lepsze, niż dni powszednie. W sierpniu basen miał więcej odwiedzin, niż w deszczowym lipcu – opowiada Małgorzata Guz, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach, który administruje Ośrodek Sportów Wodnych. W Zebrzydowicach na szczęście można było korzystać z innych atrakcji. Jeśli słońce nie prażyło tak mocno, żeby się popływać w basenie, można było skorzystać z rowerów wodnych czy kajaków. Ośrodek Sportów Wodnych cieszy się sporym powodzeniem  – Przyjeżdżają ludzie z Jastrzębia, Pielgrzymowic, a nawet bardziej odległych miejscowości. Często nam bardzo zazdroszczą tego obiektu – mówi dyrektor GOK.


Niektórzy uważają, że basen w Czeskim Cieszynie stanowi sporą konkurencję dla kąpielisk w naszym regionie, po polskiej stronie. Faktycznie czeskie kąpielisko odwiedza sporo Polaków. – Ponad połowa klientów basenu w Czeskim Cieszynie to Polacy – mówi Dorota Havlíková, rzecznik prasowa Czeskiego Cieszyna.  Jednak, mimo tego, że polscy klienci basen odwiedzają ze względu na atrakcje, których próżno szukać w Polsce, i ten obiekt w tym roku był poszkodowany przez grymaśną pogodę. – Z zakładanego zysku wypracowano niespełna 80 procent. Pogoda była kiepska, jak wiadomo. Co prawda w tym roku basen był otwarty o 12 dni dłużej, ale ludzi ze względu na aurę było mniej – opowiada rzecznik Czeskiego Cieszyna. Korzystający z  basenu robili wszystko, aby maksymalnie cieszyć się chwilami słońca. – W dni gorące przedłużył się czas korzystania z basenu. Ludzie siedzieli od rana do wieczora i nie było zwykłej cyrkulacji odwiedzających. Ze względu na oddanie w tym roku do użytku 200 darmowych leżaków, dużo osób przychodziło z samego rana – dodaje Dorota Havlíková.


Choć pogoda w tym roku nie rozpieszczała, trzeba mieć nadzieję, że kolejne lato będzie bardziej przypominało to z tropikalnej wyspy. Wierzą też w to samorządy. Strumień szykuje się do realizacji wielkiej modernizacji basenu, który będzie żył przez cały rok. W zimie nie trzeba będzie już utrzymywać pustych obiektów, bo w budynku stanowiącym zaplecze, mieścić się będzie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Plany na modernizację basenu w Cieszynie też są: może przejdzie remont niecki, jeśli w gminnej kasie znajdą się pieniądze na ten cel. Także w Zebrzydowicach od następnego sezonu przybędzie atrakcji; choć dyrekcja GOK-u nie chciała wiele zdradzić, wiemy że klienci w kolejnym sezonie mogą liczyć na  nową zjeżdżalnię.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: