Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wywieś flagę! Harmonogram obchdów 11 Listopada w regionie

O uczczenie jutrzejszego święto, choćby w symboliczny sposób - poprzez wywieszenie flagi - o to apelują samorządowcy Sląska Cieszyńskiego. Jutro w regionie nie zabraknie uroczystości patriotycznych.

BRENNA

Uroczyste obchody Święta Niepodległości
11godz. 10:00 – nabożeństwo w Kościele Rzymsko – Katolickim p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich,
- Wspomnienie mieszkańców Brennej i Górek, walczących o wolność i niepodległość w Legionach Polskich – wystąpienie Wojciecha Grajewskiego, pracownika Książnicy Cieszyńskiej.
- Koncert pieśni regionalnych w wykonaniu uczestników Warsztatów Wokalnych, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła”
godz. 11:00 – złożenie kwiatów w imieniu mieszkańców
Gminy Brenna na cmentarzu.

CIESZYN


Rada Miejska Cieszyna, Rada Powiatu Cieszyńskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna, Starosta Cieszyński, Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej
oraz organizacje kombatanckie Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego zapraszają na Uroczystość Święta Niepodległości Ojczyzny

godz. 10.00 – Nabożeństwo ekumeniczne w intencji niepodległości Ojczyzny – Kościół Jezusowy w Cieszynie

godz. 11.00 – Rozpoczęcie manifestacji patriotycznej na Placu Wolności – Pomnik Niepodległości przy Liceum im. M. Kopernika (odśpiewanie hymnu państwowego, przywitanie zebranych, składanie kwiatów pod pomnikiem)

godz. 11.20 – Przemarsz uczestników uroczystości w asyście orkiestry ulicami Pokoju, Limanowskiego i Regera na Rynek

godz. 11.30 – Okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta Cieszyna – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego

godz. 11.50 – Przemarsz w asyście orkiestry pod Pomnik Legionistów – złożenie kwiatów – odśpiewanie „Roty”

godz. 12.30 – Ósma lekcja śpiewania patriotycznego – Rynek
Lekcja śpiewania, tak jak zwykle, będzie miała charakter koncertu, aczkolwiek nietypowego, bowiem głównymi wykonawcami będą nie artyści ale publiczność. Honorowy patronat nad VIII Lekcją śpiewania objął Burmistrz Miasta Cieszyna - Ryszard Macura. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, uczestnicy śpiewania otrzymają okazjonalne, bezpłatne śpiewniki, które rozdawane będą 15 minut przed rozpoczęciem i zabiorą je na pamiątkę uczestnictwa w tej niezwykłej imprezie.

godz. 17.00 – Uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej z okazji 11 Listopada połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej – Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie (wstęp za odrębnymi zaproszeniami)

Władze miasta proszą o wystawienie pocztów sztandarowych oraz o udekorowanie domów flagami państwowymi.

ISTEBNA

11.11 (środa) Godz. 9:45 – zbiórka pod Urzędem Gminy w Istebnej Centrum
Przemarsz; złożenie kwiatów przed pomnikiem pomordowanych podczas II Wojny Światowej; na grobie kpr. Pawła Gustawa Pilcha na cmentarzu ewangelickim; na zbiorowej mogile zamordowanych w Jabłonkowie podczas II Wojny Światowej na cmentarzu katolickim
Godz. 11:00 – uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele rzymskokatolickim p.w. Św. Bartłomieja w Koniakowie

SKOCZÓW

Burmistrz Mirosław Sitko zaprasza wszystkich mieszkańców Skoczowa na obchody Święta Niepodległości, połączone z odsłonięciem pomnika "Naszym Bohaterom" u zbiegu ulic Targowej i Mickiewicza. Spotykamy się na rynku o godz. 8.30, aby wspólnie zaśpiewać hymn i pieśni patriotyczne. Następnie udamy się pod pomnik "Naszym Bohaterom", który zostanie odsłonięty i poświęcony. Pomnik jest kopią tego, który został postawiony w tym miejscu w 1924 roku ku czci poleglych w bitwie pod Skoczowem w styczniu 1919 roku. Pomnik ten został zniszczony przez Niemców w 1939 roku,

Po uroczystościach o godz. 12.00 na rynku będzie można zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz skosztować wojskowej grochówki.

Po południu (godz. 16.00 i 19.15) zapraszamy do kina Teatr Elektryczny na pokaz filmu Pilecki (syn Witolda Pileckiego opowiada o swoim ojcu – polskim bohaterze wojennym, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz). Bilety w cenie 10 zł można zarezerwować na www.teatrelektryczny.pl. 

W ciągu dnia można wziąć udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny – w kościele ewangelickim św. Trójcy o godz. 10.00 oraz w kościele św. św. Ap. Piotra i Pawła o godz. 18.00.

STRUMIEŃ

8.oo - msza św. ekumeniczna za Ojczyznę w Sanktuarium Świętej Barbary w Strumieniu

9.15 - uroczysty przemarsz z orkiestrą dętą (zbiórka przed Urzędem Miejskim) i złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiarom Hitleryzmu w parku oraz tablicą upamiętniającą wydarzenia związane z I powstaniem śląskim na budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Strumieniu przy ulicy 1 Maja 20

10.oo - Uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z wręczeniem wyróżnień: „Zasłużony dla sołectwa/ miasta”, „Zasłużony dla Gminy Strumień” w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu przy il. Młyńskiej 14.

Wisła
Obchody Święta Niepodległości

Miejsce: Pomnik Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny, Kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu. Godzina: 10:30
Organizator: Burmistrz Miasta Wisła, Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle, Komitet Obchodów Świąt Państwowych.

ZEBRZYDOWICE

Zbiórka o godzinie 8.00 przed budynkiem Urzędu Gminy a następnie wymarz pochodu
Składanie kwiatów pod pomnikami:
w parku przy budynku Urzędu Gminy – poległym w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej w latach 1939 – 1945 oraz ofiar „zbrodni katyńskiej”,
przed kościołem – pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej,
na cmentarzu, gdzie znajduje się mogiła „siedmiu” nieznanych żołnierzy poległych w obronie ziemi Śląskiej w roku 1919,
na grobie śp. Rudolfa Kolaczka – Wójta Zebrzydowic i członka Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego.
Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny o godzinie 8.30 w kościele pod wezwaniem „Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny” w Zebrzydowicach.

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-10 17:56:23
masaz1978@interia.pl: chetnie bym ja wywiesila ale polska za malo mi placi wiec mam to w 4 literach
2015-11-11 00:29:05
dzidzi17: do masaz1978@interia.pl - za co Polska, a więc Polacy, a więc m.in. ja mamy Ci płacić?? Czyżbyś był/a sprzedajny/a i świadczył/a usługi za które domagasz się zapłaty? Jeżeli tak to zabieraj swoje szanowne 4 litery o których piszesz i opuść ten kraj który nie ma ochoty sponsorować takich jak Ty. POZDRAWIAM i życzę stosunkowo udanej nocy i świętowania DNIA NIEPODLEGŁOŚCI !!
2015-11-11 07:34:35
kubulek51: Nie mój cyrk nie moje małpy.
2015-11-11 09:53:31
Kankee: Widać patriotyzm co poniektórych jest proporcjonalny do zawartości portfela...smarkacze nie mają pojęcia jak to było za czasów niewoli.
2015-11-11 10:48:12
alternatywy 5: Polska ziemia (szczególnie na tych terenach ) wciąż żywi wielu proniemieckich kolaborantów.....weg zu Deutsch!
2015-11-11 10:49:57
mysza320: Biało - czerwona.Nasza duma!
2015-11-11 11:27:09
elkat: GDZIE WISI CI FLAGA ???????????????!
2015-11-11 21:57:51
wislanin135: Szanowny użytkowniku "alternatywy 5? jeżeli Pan już pisze cos w obcym języku to proszę to robić poprawnie albo wcale.... Pana wypowiedz cytat "weg zu Deutsch!" właściwie nic nie znaczy. Jeżeli Pana dobrze zrozumiałem to chciał Pan zasugerować tej Pani ( masaz1978@interia.pl) ze jeżeli się tej Pani nie podoba , to ma wypi... do Niemiec ,to powinno to brzmieć " weg nach Deutschland " Wreszcie PIS wygrało wybory i mam nadzieje ze Pan wyluzuje z tonem Pańskich komentarzy. Robił Pan wrażenie człowieka bardzo niezadowolonego z życia, Pana komentarze przelane były nienawiścią i teoriami spiskowymi, mam nadzieje ze ma Pan teraz więcej optymizmu na przyszłość, i Pana komentarze będą bardziej optymistyczne. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru
2015-11-11 22:45:37
alternatywy 5: Szanowny użytkowniku wislanin135. Nie zależy mi pisać poprawnie w języku niemieckim, nawet gdybym umiał to robić perfekt. Zależało mi na tym, że jak walnę w stół to nożyce się odezwą i tak się właśnie stało. A propos poprawności, tyle że polskiej....widzę wiele zaległości - chyba szanowny użytkownik z Wisły vor kurzem in Polen? :)
2015-11-12 16:37:16
Kankee: Alternatywy, gdyby deportować z Polski wszystkich myślących inaczej niż Ty to zostałaby was garstka, i nie dacie rady się rozmnożyć na tyle aby zachować tę waszą nieskazitelną czystość rasową.
2015-11-12 17:42:47
alternatywy 5: Już jakbym gdzieś te słowa słyszał.....ano, to był 1939 r. a teraz sami mają problem z rozmnażaniem się i nadrabiają nieczystą rasą. <br />Spróbuj w Niemczech myśleć po polsku - nierealne, a w Polsce ? Było po niemiecku a teraz jest jeszcze gorzej bo po europejsku nam każą. Najwyższy czas zacząć myśleć po swojemu i za granicą też. Nie wstydźmy się tego! Miejmy swoje ambicje i honor.....
2015-11-13 19:28:45
cd minerwa: Ciekawa jestem jak zareaguje alternatywy5 gdy przestana naplywac pieniadze z funduszy EU. Wtedy moze sie zdarzyc, ze honor i ambicja leza na przeciwleglych biegunach. Jesli o tym zapomnisz, mozesz wyladowac na ulicy. <br />W kapitalizmie wszystko lub prawie wszystko zalezy od pieniedzy - chocby casus kolejnej afery Watykanskiej i to pomimo bliskosci \&quot;swietosci\&quot;.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: