Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa o św. Janie Sarkandrze

Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie zaprasza na zaktualizowaną wystawę poświęconą patronowi placówki. Nowością są najnowsze zdjęcia i dokumentacja filmowa z miejsc, z którymi związany był św. Jan Sarkander. Ponadto zobaczyć będzie można eksponaty współczesne męczennikowi ze Skoczowa. Wernisaż odbędzie się 5 sierpnia o godz. 19.

Przygotowania do wystawy pt.:„Św. Jan Sarkander – męczennik tajemnicy spowiedzi” rozpoczęły się już w ubiegłym roku, kiedy pomysł zaczęto realizować. – Musieliśmy się postarać o finansowanie naszego planu, a potem, kiedy udało się otrzymać dotację Starostwa Powiatu Cieszyńskiego i Gminy Skoczów na ten cel zaczęliśmy działać – mówi kustosz muzeum Hanna Blokesz-Bacza.

Pierwszym zadaniem była wizyta studyjna na Morawach, w miejscach, w których żył i pracował św. Jan Sarkander. Jej celem było zaktualizowanie dokumentacji fotograficzno-filmowej posiadanej przez muzeum. Uczestnicy wizyty przejechali w dwa dni ponad 500 km od Przybora po Ołomuniec. – Byliśmy w Boskowicach, Zdounkach, Holeszowie – czyli parafiach, gdzie był proboszczem. Widzieliśmy ornat haftowany ponad 400 lat temu przez jego matkę, na prymicje syna. Piliśmy wodę z cudownego źródełka w Studzionce, które wykopał Sarkander, gdy był jeszcze dzieckiem. To był podróż pełna głęboki emocji – mówi historyk, Wojciech Grzebielec.

Efektem podróży są zdjęcia i dokumentacja filmowa, które można oglądać podczas wystawy. Dodatkowo, dzięki współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, zwiedzającym udostępniono eksponaty związane z czasami św. Sarkandra. Wśród nich m.in. XVII-wieczne kajdany oraz ceramikę, którą archeologowie odnaleźli w muzealnym patio.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 5 sierpnia o 19:00 w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

Wystawę można zwiedzać do 27 sierpnia 2016 roku. 


red.

źródło: mat.pras.
dodał: MB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-28 12:32:45
marcinstefan: Jakaś nowość w życiorysie Jana Sarkandra. Cytat z art. \"Widzieliśmy ornat haftowany ponad 550 lat temu przez jego matkę, na prymicje syna.\" Czyli jednak żył przed Reformacją?
2016-07-28 13:41:52
jankes: Jan Sarkander, zasłynął przez swoją działalność kontrreformacyjną. Katolicy w Czechach, będący w mniejszości, chcąc podnieść swoją pozycję społeczną starali się o wsparcie wojsk papiesko-cesarskich. Jan Sarkander napisał w tej sprawie list do polskiego króla Zygmunta III Wazy, prosząc o zbrojne wsparcie czeskich katolików. Prośba została spełniona i do Czech wysłano lisowczyków, którzy palili i rabowali, a ostatecznie też przyczynili się do rozbicia szlachty czeskiej, w bitwie pod Białą Górą, po której wymordowano wziętych do niewoli jeńców czeskich. Papież Pius IX ogłosił Sarkandra błogosławionym w 1859. 21 maja 1995, w Ołomuńcu JP2 kanonizował go, co negatywnie odebrali Czesi, również katolicy.
2016-07-28 15:42:40
brunet: Do @jankes:<br />List rzekomo Święty wysłał ?? Proszę o dowody. Nawet na \&quot;winkipedi\&quot; takich bajek nie ma.
2016-07-28 17:57:05
marcinstefan: Widzę, że kardynalny błąd został poprawiony i jest teraz poprawniej \&quot;ponad 400 lat\&quot;. A jak to było z żoną Jana Sarkandra luteranką Anną Plachetską (ślub 3.9.1606)? Czy będą takie dokumenty na wystawie? <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: