Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyrok z obrazę prezydenta RP. Bielski sąd wydał wyrok

3 miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata - za znieważenie w internecie prezydenta RP. Taki wyrok usłyszał dzisiaj 27 letni mieszkaniec Cieszyna. Sprawa toczyła się przed bielskim sądem od 2008 roku.
Wiosną 2007 roku Marek Witoszek z Cieszyna napisał program do pozycjonowania stron.  Zarzut, który stawiała mu prokuratura to skojarzenie obraźliwego słowa ze stroną prezydenta. Chodziło o to, że gdy w wyszukiwarce wpisano inwektywę – wówczas pojawiał się serwis informacyjny głowy państwa.
To był nieodpowiedzialny wygłup, nie chciałem obrazić prezydenta – mówił trzy lata temu, podczas jednej z pierwszych rozpraw oskarżony Witoszek.
 
 
 
 
Proces wznowiono po dwóch latach zawieszenia. Było to związane z oczekiwaniem na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w podobnej sprawie. Wątpliwości związane z procesem pojawiły się także po tragicznej śmierci prezydenta. Jednak sąd nie umorzył sprawy. Zdaniem przedstawicieli prawa „Obrażona została głowa państwa bez względu na to, kto nią jest”
Ostatecznie Witoszek wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. Jak mówił podczas wtorkowej rozprawy przed bielskim sądem  - Zrobiłem to z głupoty.
 
Ochronie nie podlega konkretna osoba, Lech Kaczyński, czy teraz - Bronisław Komorowski, czy ktoś inny, ale funkcja – prezydent. Gdyby pan ten odnośnik połączył ze stroną, która nazywałaby się +Lech Kaczyński+, dziś nie spotykalibyśmy się. Pan połączył z +prezydent RP Lech Kaczyński+ (…) – wyjaśniał podczas rozprawy  sędzia Miłosz Borowski.
 
Osobno przed sądem Cieszynie toczyła się sprawa nielegalnego oprogramowania, które w swoim komputerze posiadał oskarżony. W tej sprawie zapadł już wyrok – 1 rok i 2 miesiące w zawieszeniu na pięć lat. Witoszka w tej sprawie skazano również na zwrot strat producentom oprogramowania. Oszacowano je na 40 tysięcy złotych.
 
Jan Bacza
 
Zobacz też:
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: