Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wypatruj gwiazdki już dzisiaj

Dzisiejszej nocy nastąpi maksimum aktywności roju Ursydów, czyli roju meteorów związanych z kometą 8P/Tuttle. Tych ''spadających gwiazd'' możemy wypatrywać przez całą noc, najlepiej w okolicach Małej Niedźwiedzicy. Można się spodziewać 10-15 spadających gwiazd na godzinę.

Mieszkańcy Polski są w idealnej sytuacji jeśli idzie o obserwację roju, dlatego, że Mała Niedźwiedzica jest gwiazdozbiorem, który nigdy nie chowa się za horyzont. Dodatkowo tej nocy księżyc będzie świecił już słabo (jest dzień przed nowiem), więc - jeśli nie przeszkodzą warunki atmosferyczne - "spadające gwiazdy" ucieszą niejednego sympatyka kosmicznego widowiska.

Ci, którzy nie mają zamiaru czekać do godziny 2 w nocy, mogą zobaczyć Ursydy już wcześniej, po ściemnieniu. Jednak wtedy meteorów zobaczymy nieco mniej.

Nikt też nie powinien mieć problemu z namierzeniem Małej Niedźwiedzicy, w rejonie której znajduje się radiant roju - jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów ze względu na należącą do niego najjaśniejsza gwiazdę - Gwiazdę Polarną.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: