Wycinać czy nie? Dylemat jaworzańskich władz
Mieszkańcy zaniepokoili się wycinką starych drzew w Gminie Jaworze. Władze tłumaczą:
- W związku z obawami mieszkańców dotyczącymi usuwania drzew z terenu naszej gminy informujemy, że wycinka prowadzona jest wyłącznie po uzyskaniu stosownych zezwoleń. Zgodę na usunięcie drzew wydaje Starosta Bielski bądź Wojewódzki Konserwator Zabytków. Urząd Gminy wnioskuje o wyrażenie zgody na usunięcie wyłącznie zamierających drzew. Niejednokrotnie, podejmuje swoje działania w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Rekompensując straty dokonuje nasadzeń nowych drzew – informują włodarze gminy.
Na początku pojawia się grzyb
Jak zauważają jaworzańscy urzędnicy, drzewa niejednokrotnie narażone na wiele zagrożeń – od szkodników, poprzez choroby czy też niekorzystne warunki atmosferyczne.
- W przypadku jesionów, które w ostatnim czasie zostały usunięte z terenu Amfiteatru, prowadzone wcześniej cięcia sanitarne nie uchroniły przed ich zamieraniem. Oględziny przeprowadzone przez pracownika Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków wykazały m.in. że korzenie drzew nosiły ślady rozkładu próchniczego. Ponadto, posiadały wyraźne objawy zamierania, a stabilność i stan fitosanitarny drzew był wyraźnie osłabiony. Nadmienić należy, że zamieranie jesionów obserwowane jest już od dawna. Proces choroby rozpoczyna się od zasiedlenia przez grzyba pędów oraz drewna przewodzącego wodę, utrudniając lub nawet uniemożliwiając pełnienie tej bardzo ważnej funkcji. Konsekwencją jest utrata przez drzewo znacznej części ulistnienia, co w efekcie powoduje postępujące osłabienie, a w kolejnym etapie zamieranie drzewa i rozwój kolejnych gatunków grzybów rozkładających dolną część pnia oraz korzenie - opisują.
Chore drzewa i dylemat
Władze w przypadku zainfekowanych, chorych drzew stają często przed trudnym wyborem:
- Mając na względzie przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców niejednokrotnie, wobec otrzymywanych sygnałów, Urząd Gminy Jaworze stoi przed dylematem czy wycinać chore drzewa. Wartościami, które są brane pod uwagę jest ochrona przyrody, ale również ochrona zdrowia i życia ludzkiego. Pamiętać należy, że w momencie wywrotu czy złamania drzewa, które rośnie na terenie stanowiącym własność gminy, za powstałe szkody materialne czy zdrowie i życie ludzi do odpowiedzialności zostałby pociągnięty Urząd Gminy Jaworze. Niewątpliwie bezpieczeństwo ludzi przedstawia w tym momencie bezsprzecznie większą wartość niż ochrona prawna elementu przyrody jakim są chore, zamierające drzewa, stanowiące potencjalne zagrożenie - argumentują.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
