Wybory samorządowe 2018. Oto kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Cieszyńskiego!
Kandydat do sejmiku woj. Śląskiego
1. Jan Kawulok, Dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, Dyrektor Szpitala Śląskiego w latach 1997 - 2008.
Okręg nr 1 - Cieszyn
1. Florian Sikora, lat 54, urodzony i zamieszkały w Cieszynie, żonaty, ojciec 3 synów. Organista i Przedsiębiorca, 20 lat pracy w samorządzie, Radny Miasta Cieszyna (w latach 1998 - 2010), Radny Powiatu Cieszyńskiego ( w latach 2010 - 2018). Obecnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
2. Maria Cieślar, lat 60. Urodzona i zamieszkała w Cieszynie, trójka dorosłych synów. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. Długoletni pracownik Szpitala Śląskiego. Obecnie Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego i Przewodnicząca Rady Społecznej Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego w Cieszynie.
3. Edyta Subocz-Ostruszka, Specjalistka Public Relations i dziennikarka, wiceprzewodnicząca Rady Programowej TVP w Katowicach, prezes Fundacji Instytut Wyszehradzki. Od 8 lat choruje na SM, choroba jest dla niej motywacją do działania i źródłem siły, dlatego jako radna będzie walczyć o zdrowie i godność chorych na Śląsku Cieszyńskim.
4. Andrzej Łukasiak, żonaty, żona Alicja, córka Ania, syn Adaś. Nauczyciel WF, trener, sportowiec. Człowiek sukcesu - multimedalista 42 medali w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych i na stadionie.
5. Mariusz Jaszczurowski, kandydat niezależny, wykształcenie średnie, żonaty, dwoje dzieci, pracownik samorządowy, dwukrotny uczestnik misji pokojowych, odznaczony medalem ONZ w służbie pokoju. Wychowanie w etosie „Bóg - Honor - Ojczyzna”. Pasjonat kultury i historii Śląska Cieszyńskiego. Lokalny patriota.
6. Elżbieta Rymorz, urodzona w Kończycach Małych, zamężna, dwóch dorosłych synów. Zainteresowania: ochrona środowiska, promocja aktywnego trybu życia, służba zdrowia.
7. Jan Matuszny, lat 49, żonaty, troje dzieci. Lekarz, związany rodzinnie i zawodowo z Cieszynem i Powiatem Cieszyńskim od 1994 roku. - Jako Radny pragnę zająć się zdrowiem publicznym i kulturą fizyczną dzieci i młodzieży. Moim celem jest poszerzenie oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodych.
Okręg nr 2 - Dębowiec, Goleszów
1. Renata Michnik, mieszka w Dębowcu, 56 lat, troje dorosłych synów, wykształcenie wyższe – zarządzanie w administracji samorządowej. Trzydzieści lat pracy w Urzędzie Gminy w Dębowcu obecnie na stanowisku kierownika Referatu Gospodarki Wiejskiej. Założyciel i prezes działającego od 20 lat Uczniowskiego Klubu Sportowego Dębowianka. Zainteresowania: podróże, sport.
2. Jerzy Szendzielarz, 49 lat, mieszkaniec Dębowca, żonaty, czwórka dzieci, wykształcenie wyższe. Aktualnie dyrektor Gimnazjum w Dębowcu, wieloletni nauczyciel. Zainteresowania: modelarstwo, sport, turystyka, historia i kultura Śląska Cieszyńskiego. Propaguje zdrowy tryb życia poprzez organizację wycieczek pieszych i rowerowych oraz wyznaje zasadę: podróże kształcą. - Pozyskując Państwa zaufanie dołożę wszelkich starań aby godnie reprezentować nasz region, a przede wszystkim zapewnię rozwój infrastruktury niezbędnej do uprawiania sportu i rekreacji dla osób w każdym wieku.
3. Grzegorz Ząbek, żonaty, długoletni nauczyciel matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. W latach 2002–2017 zastępca dyrektora tej szkoły. W okresie 2011–2015 pełnił funkcję sołtysa wsi Godziszów.
4. Maria Siekierka, 65 lat, mężatka, dwójka dorosłych dzieci, emerytka z doświadczeniem pracy na stanowiskach kierowniczych w samorządzie, radzie nadzorczej oraz działania w organizacji pozarządowej. Program: rozwój infrastruktury drogowej; wspieranie organizacji pozarządowych (KGW, OSP, Stowarzyszeń); wspieranie kultury i dóbr kultury.
5. Józef Śniegoń, mieszkaniec Iskrzyczyna, wykształcenie średnie. Zatrudniony w RSP „Promień” Ogrodzona jako kierownik, członek Zarządu. Radny Gminy Dębowiec II, III, V i VII kadencji. Od 16 lat sołtys Sołectwa Iskrzyczyn. Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej w Dębowcu.
Okręg nr 3 - Hażlach, Zebrzydowice
1. Janusz Król, 49 lat, zamieszkały w Marklowicach Górnych, żonaty trójka dzieci. Absolwent Technikum Mechaniczno- Elektrycznego w Cieszynie oraz wydziału mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przez 11 lat zatrudniony jako specjalista technolog, programista obrabiarek CNC w firmach Celma oraz FACH SA, a przez kolejne 8 lat jako Dyrektor Techniczny w firmie produkcyjnej. W samorządzie od 20 lat. Aktualnie na stanowisku Starosty Powiatu Cieszyńskiego.
2. Grzegorz Konieczny, lat 49, mieszka w Hażlachu, żonaty, ojciec dwóch córek, z zawodu nauczyciel obecnie pełni funkcję dyrektora szkoły w Cieszynie-Pastwiskach. Radny gminy Hażlach w I kadencji, aktualnie Radny Powiatowy. - Jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości deklaruję poparcie dla kontynuacji projektów realizowanych obecnie przez Zarząd powiatu, na czele ze starostą Januszem Królem.
3. Artur Kukla, mieszkaniec Kończyc Małych, 36 lat, żonaty, córka Zosia. Absolwent wydziałów filologicznych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 13 lat nauczyciel w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych. Doświadczenie samorządowe zdobywał pracując w Radzie Sołeckiej Kończyc Małych i Radzie Gminy Zebrzydowice VI i VII kadencji.
4. Bożena Macura, lat 47, mieszkanka Kaczyc od 26lat,mężatka, matka dwójki dorosłych synów. - Posiadam wykształcenie wyższe inżynierskie. Jestem pracownikiem administracji oświaty od 18 lat, jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Będąc członkinią miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich z satysfakcją podejmuję pracę na rzecz lokalnej społeczności.
5. Barbara Świąć, lat 30, mieszkanka Pogwizdowa, zamężna, absolwentka Politechniki Częstochowskiej – Kierunek Inżynieria Środowiska. Inżynier budowy w branży odpylania przemysłu hutniczego.
6. Urszula Skórka, 44 lata, bezpartyjna, mężatka, matka dwójki dzieci; magister inżynier (Politechnika Łódzka w Bielsku- -Białej, Akademia Ekonomiczna w Katowicach), studia podyplomowe z zarządzania podmiotami leczniczymi; 18 lat pracy w Telekomunikacji Polskiej – od referenta do managera; od 2011 roku w Fundacji św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie, w tym od 2014 jako dyrektor Centrum Medycznego Sióstr Elżbietanek prowadzącego oddziały opiekuńczo – lecznicze. - Poprzez odpowiedzialną i skuteczną pracę dla wspólnego dobra jako radna będę zabiegać o: bezpieczeństwo i jakość dróg, organizację pomocy dla osób chorych, realizację inicjatyw służących rodzinie i seniorom.
Okręg nr 4 - Chybie, Strumień
1. Janusz Dziedzic, lat 45, wykształcenia wyższe. Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. Radny Powiatu Cieszyńskiego w latach 2014–2018, Radny Gminy Chybie w latach 2010–2014. Przewodniczący Klubu Radnych PIS Powiatu Cieszyńskiego w latach 2014-2018, Przewodniczący Klubu Radnych PIS Gminy Chybie w latach 2010-2014. Członek Prawa i Sprawiedliwości. Żona Agata, synowie Jakub i Karol.
2. Stanisław Mendrek, lat 61, wykształcenie średnie techniczne. Członek zespołu regionalnego Strumień. Zasłużony dla Strumienia. Przez 12 lat pełnił funkcję ławnika Sądu Rejonowego w Cieszynie. Wieloletni pracownik Spółki Energetycznej Jastrzębie - kierownik Elektrociepłowni Pniówek. Aktywny społecznie, zaangażowany w działalność charytatywną przy Parafii Św. Barbary w Strumieniu. Bierze czynny udział w misteriach wystawianych przez grupę teatralną.
3. Ludwik Soboszek, lat 66, wykształcenie średnie techniczne. Doświadczony w pracy samorządowej. Radny Gminy Chybie 1998-2010 oraz Radny Powiatu Cieszyńskiego 2014-2018. Członek NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Członek OSP Zarzecze-Frelichów. Blisko ludzi i ich problemów.
4. Stanisława Małyjurek, lat 62, wykształcenie średnie, emerytka, mieszkanka Bąkowa, zainteresowana sprawami społecznymi w swojej miejscowoości.
6. Maria Kajzar, lat 67, emerytka.
Okręg nr 5 - Skoczów
1. Beata Macura, lat 50, zamężna, dwie dorosłe córki. - Z samorządem jestem związana od ponad 25 lat. To nie tylko moja praca, ale przede wszystkim ogromna pasja. Dzięki Państwa dotychczasowemu zaufaniu, mam zaszczyt reprezentować Państwa w Radzie Powiatu Cieszyńskiego już od 12 lat. Ci którzy mnie znają, wiedzą, że zawsze można na mnie polegać, a najważniejszymi wartościami, którymi się kieruję, są pracowitość i wiarygodność. Jeżeli ponownie otrzymam Państwa zaufanie, poprzez zaangażowanie społeczne nadal będę dbała o wszechstronny rozwój zarówno naszej Gminy, jak i Powiatu. Moim nadrzędnym celem jest bardzo uważne wsłuchiwanie się w Państwa głosy podnoszone problemy, a także wspólne rozmowy i konsultacje, ponieważ sukces w postaci poprawy jakości życia wszystkich Mieszkańców Powiatu możemy osiągnąć jedynie poprzez wspólne i solidarne działanie. Obiecuję nie zawieść zaufania tych, którzy oddadzą na mnie głos 21 października i pracować nad przekonaniem do siebie osób, które jeszcze mnie nie poznały.
2. Teresa Ornowska, - od 30 lat jestem Dyrektorem Przedszkola Publicznego nr 4 w Skoczowie na osiedlu Górny Bór. Całe swoje zawodowe życie poświęciłam na wychowanie kolejnych pokoleń dzieci w naszej Gminie. Dzięki codziennym kontaktom z ich rodzicami znam potrzeby i problemy mieszkańców Gminy Skoczów. Zawsze w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej kierowałam się rzetelnością i troską o dobro każdego dziecka i jego rodziców. Współzałożycielka partii Prawo i Sprawiedliwości na Śląsku Cieszyńskim. Wykształcenie wyższe. Mężatka, matka dwóch dorosłych synów. - Proszę Państwa o głos poparcia w kandydowaniu do Rady Powiatu.
3. Czesław Chrapek, 60 lat - mechanik maszyn. Koordynator NSZZ Solidarność oddział Skoczów. Przewodniczący NSZZ Solidarność: Skotan, Kuźnia Polska, Członek zarządu NSZZ Solidarność, Region Podbeskidzie: Przewodniczący NSZZ Solidarność. Oddział w Skoczowie Przewodniczący: w SIGIT Poland w Skoczowie, w Śl. Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroni, w Strumet w Strumieniu, w Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Godna praca - Godna płaca - Godne życie w naszej małej Ojczyźnie.
4. Wojciech Grzebielec, lat 50. Z wykształcenia historyk i nauczyciel. - Od ponad 20 lat uczę historii w skoczowskiej „Jedynce”. To nie tylko moja proca, ale przede wszystkim pasja. Rodem Ślązak, Sercem Polak, ciekawy świata. To wiąże mnie mocno ze specyfiką i bogactwem Śląska Cieszyńskiego. Jestem przekonany, że patrząc w ciekawą i nieraz trudną przeszłość polityczną oraz kulturalną tej części Polski czerpiąc z niej dobre, i sprawdzone wzorce współżycia politycznego a także społecznego, można budować zgodliwą i spokojną przyszłość. Liczę na poparcie tych z Państwa, którym droga jest przeszłość, tradycja i „stare ojców obyczaje”.
5. Joanna Radwan–Kmiecki, 38-letnia rodowita mieszkanka gminy Skoczów. Z wykształcenia pedagog, tłumacz języka angielskiego, z zamiłowania nauczyciel - regionalista. - Jako dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiczycach kieruję gminną jednostką samorządu terytorialnego w sposób zmierzający do jej pełnego rozwoju we wszystkich obszarach działalności. Pełniąc rolę prezesa Stowarzyszenia „Nasz Pierściec", wspieram lokalne inicjatywy, przede wszystkim skierowane do dzieci i młodzieży oraz służące ocaleniu od zapomnienia tradycji i gwary Śląska Cieszyńskiego. Prywatnie mężatka, mama 11-letniego Mikołaja. Kandydatka bezpartyjna.
6. Witold Rybak, - mam 55 lat, żonaty, od 32 lat pracuję w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej" Feniks " w Skoczowie na stanowisku kierownika działu gospodarczego, służąc pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym intelektualnie. Jestem kandydatem bezpartyjnym. Dziękuję za każdy oddany na mnie głos.
Okręg nr 6 - Brenna, Ustroń
1. Tadeusz Mendrek, mieszkaniec Brennej. Wykształcenie pomaturalne. Emeryt. Członek założyciel NSZZ Solidarność w roku 1980 na Śląsku Cieszyńskim. Działacz pozycji antykomunistycznej - odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Duże doświadczenie samorządowe. Radny gminy Brenna pierwszej kadencji. Wójt gminy Brenna odrodzonego samorządu w latach 1990 - 2006. Działacz OSP - członek Związku od 42 lat. Wyróżniony złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa“. Inicjator założenia Fundacji im. Zofii Kossak. Obecnie radny Rady Powiatu, członek Zarządu Powiatu.
2. Adam Kędzierski, mieszkaniec Ustronia – Hermanic, wykształcenie wyższe, pięcioro pełnoletnich dzieci także z wyższym wykształceniem. Właściciel przedsiębiorstwa Grevling w Ustroniu. Aktywny społecznik, zaangażowany w działalność charytatywną. Fundator wielu własnych inicjatyw. W latach 2014 - 2018 radny Rady Powiatu Cieszyńskiego wybrany z listy PiS.
3. Lesław Werpachowski, mieszkaniec Ustronia, socjolog. W latach 80-tych działacz Solidarności w Kuźni w Ustroniu i Skoczowie. Bogate doświadczenie samorządowe. Dwie kadencje w Radzie Miasta Ustronia, a od 1998 w Radzie Powiatu jako członek Zarządu. W ostatnich latach w służbie dyplomatycznej w Egipcie i Nigerii. Za działalność na rzecz demokracji, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci i dwójka mieszkających w Cieszynie wnuków.
4. Ligia Gepfert, bezpartyjna, urodzona w Skoczowie, mieszka w Górkach Wielkich. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Od 1989 roku wraz z mężem – Marcjanem w ramach rodzinnej firmy (Szkoła Tańca Elitan) prowadzi kursy tańca towarzyskiego. Aktywna działaczka społeczna (m. in. inicjatorka skutecznej akcji likwidacji agencji towarzyskich w Górkach Wielkich i w Skoczowie czy obrona zagrożonego likwidacją LO w Skoczowie). Corocznie prowadzi polonezy w ramach Marszu dla Życia i Rodziny w Cieszynie. Szczęśliwa żona, matka trojga dorosłych już dzieci i babcia dwojga wnuków.
5. Anna Ziernicka, mieszkanka Ustronia - Nierodzimia. Ukończyła studia pedagogiczne na UJ oraz studia podyplomowe w zakresie logopedii i pedagogiki specjalnej. Od 20 lat pracuje w Zespole Szkół Specjalnych w Skoczowie i Poradni Rehabilitacyjnej w Bielsku-Białej jako nauczyciel logopeda i terapeuta. Ma 2 dorosłe córki i syna.
6. Magdalena Brączek-Sadio, 32 lata, pochodzi z Cieszyna, mieszka w Brennej. Z wykształcenia jest mgr fizjoterapii. Na co dzień pracuje w swoim zawodzie w Gabinecie fizjoterapeutycznym. Wychowuje sześcioletniego syna. Chętnie spędza czas na wycieczkach rowerowych. W Radzie Powiatu chciałaby poświęcić się problematyce rozwoju turystyki w regionie.
7. Michał Rudzicki, lat 29 – pochodzi z Górek Wielkich. Wykształcenie wyższe z zakresu administracji i stosunków międzynarodowych. Jeden z najmłodszych samorządowców na Śląsku Cieszyńskim – w latach 2014 - 2018 radny Gminy Brenna, przewodniczący Komisji Rozwoju i Finansów. Działacz społeczny - członek Stowarzyszenia Rozwoju „Integracja” oraz Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła”. Zwolennik współpracy i integracji międzygminnej i wspólnych projektów. Wspiera powstanie w gminie Brenna „Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku”.
Okręg nr 7 - Istebna, Wisła
1. Janusz Juroszek, historyk, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych na terenie Gminy Istebna. Aktywny działacz samorządowy od 2002 roku. W latach 2002-2010 radny gminy, od roku 2010 radny powiatowy. Obecnie członek zarządu Prawa i Sprawiedliwości powiatu cieszyńskiego, w którym pełni funkcję sekretarza powiatowego. W obecnej kadencji Rady Powiatu Cieszyńskiego pełniłem funkcję przewodniczącego Komisji Dróg Publicznych i Bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Swoje doświadczenie samorządowe chcę w następnej kadencji wykorzystać, pozyskując fundusze na remont dróg powiatowych i dróg wojewódzkich oraz remonty mostów w okręgu wyborczym, z którego kandyduję. Będę również wspierał inicjatywy samorządu i stowarzyszeń dla rozwoju regionu.
2. Józef Michałek, urodzony w Istebnej, mąż i ojciec czworga dorosłych dzieci, leśnik z wykształcenia. Pracuje na rzecz zachowania pasterstwa w Karpatach, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszarów górskich. Uczestnik wielu projektów na rzecz rozwoju regionu. Samorządowiec i działacz społeczny. Autor zdjęć dokumentujących życie społeczności góralskich. - Planuję w Radzie Powiatu Cieszyńskiego zajmować się problematyką rozwoju obszarów górskich, rynkiem produktów regionalnych, zachowaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Chcę wspierać działalność organizacji pozarządowych i dbać o poziom edukacji szczególnie branżowej we współpracy z lokalnym rynkiem pracy.
3. Jadwiga Legierska, wykształcenie wyższe – magister pedagogiki. Nauczyciel – 30 lat pracy, z czego 12 lat na stanowisku dyrektora szkoły podstawowej w Koniakowie – Rastoce. - W Radzie Powiatu chcę służyć mieszkańcom lokalnej społeczności wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.
4. Monika Wałach-Kaczmarzyk, urodzona w Istebnej. Mieszkanka Jaworzynki. Matka dwóch synów. Od 1986 r. prowadzi zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki, lekcje gry na skrzypcach, gajdach i innych instrumentach beskidzkich oraz nauka śpiewu i tańca. Kapela Moniki „Jetelinka” koncertuje w wielu miejscach w kraju i za granicą. Oprócz działania na polu muzyki ludowej pani Monika uczy haftu krzyżykowego zdobiącego strój regionalny, zaszczepiając u swoich podopiecznych szacunek do tradycji i umiłowanie regionalnego dziedzictwa. Monika jest osobą niezwykle uzdolnioną muzycznie i wokalnie. Środowisko muzykologów i badaczy kultury ludowej wysoko ocenia jej talent i umiejętności. Bez wahania można powiedzieć, że jest dobrem kultury naszej małej ojczyzny i całej góralskiej społeczności. Ważna jest dla niej rodzina, kościół i kultura. W Radzie Powiatu chciałaby zajmować się szczególnie sprawami kultury, turystyki i szkolnictwa.
5. Andrzej Janicki, urodzony w Brennej, zamieszkały w Skoczowie, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, pracuje w Przychodni w Wiśle, ojciec trzech synów. Działacz społeczny w organizacji pożytku publicznego. Postanowiłem wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem planowaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformę służby zdrowia oraz być wrażliwym na zdrowotne potrzeby mieszkańców powiatu cieszyńskiego. - Chcę wspierać lokalne inicjatywy mieszkańców w organizacjach pozarządowych.
6. Ewa Ranosz, urodzona w Poznaniu, zamieszkała w Wiśle, mgr filologii polskiej, logopeda dyplomowany, na emeryturze, jedna córka. - W Powiecie Cieszyńskim chce wykorzystać swoja wiedzę i doświadczenie w organizacji służby zdrowia, oświaty i organizacjach pozarządowych.
Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość
Artykuł sponsorowany