Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory do Sejmu 2015: Jerzy Nogowczyk

Do wyborów niedaleko. Czy już znacie wszystkich kandydatów do Sejmu? Kandydatom z powiatu cieszyńskiego wysłaliśmy identyczne pięć pytań i poprosiliśmy ich o odpowiedź. Dziś na nasze pytania odpowiada Jerzy Nogowczyk z Wisły, ''siódemka'' na liście nr 2: Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP.

Do wszystkich kandydatów, których udało nam się namierzyć, drogą mailową lub na Facebooku, wysłaliśmy takie same pytania. Odpowiedzi kandydatów prezentujemy w porządku alfabetycznym.

JERZY NOGOWCZYK, lat 44, żonaty, pięcioletnia córka. Ukończyłem Akademię Ekonomiczną w Katowicach i studia MBA.


1. Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na kandydowanie w wyborach do Sejmu RP?

Decyzja o kandydowaniu do Sejmu jest naturalną konsekwencją mojej aktywności politycznej. W latach 2011-2014 pełniłem funkcję starosty cieszyńskiego, aktualnie jestem wiceprzewodniczącym rady powiatu cieszyńskiego, pełnię funkcję szefa Platformy Obywatelskiej w powiecie cieszyńskim. Obserwując scenę polityczną uważam, że Śląsk Cieszyński zasługuje na reprezentantów, którzy są skuteczni w działaniu, nie tylko bywają i angażują się w wydarzenia na naszym terenie, ale przede wszystkim są słyszalnym głosem w Sejmie, w debacie publicznej. Nie zmieniają poglądów w zależności od sondaży popularności partii, z którą idąc otrzymali mandat od wyborców, nie zmieniają sztandarów tuż przed wyborami, gdy te sondaże są mniej optymistyczne. Uważam też, że jest nam potrzebna pewna zmiana pokoleniowa.
 

2. Jakimi najważniejszymi osiągnięciami w życiu społecznym/politycznym może się Pan/Pani poszczycić?

Ostatnie lata mojej działalności zawodowej związane są ze Gminną Spółdzielnią w Wiśle, aktualnie jestem prezesem zarządu i wartości związane ze spółdzielczością są mi szczególnie bliskie. Przez 3 lata pełnienia funkcji starosty powiatu cieszyńskiego udało mi się należeć do grupy ludzi, których zaangażowanie i perspektywiczne myślenie w działaniu dało wymierne efekty. Jestem zwolennikiem pracy zespołowej. Wspólnie z ówczesnym zarządem powiatu a także koalicją w radzie powiatu udało nam się zabezpieczyć środki na zrównoważony rozwój powiatu. Dane mówią za siebie. Wartość inwestycji w latach 2011-2014 wydanych na drogi, budynki, szkoły, Szpital Śląski wyniosła 78 mln zł, z budżetu powiatu pochodziło 35,8 mln zł, dofinansowanie gmin wyniosło około 6,4 mln zł, środki unijne stanowiły 14,2 mln zł, a budżet państwa 17,3 mln zł, pozostałe (WFOŚ, NFOŚ, PFRON ) 4,3 mln zł. Powiat zajął drugie miejsce (najwyższe w historii) w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów w kategorii powyżej 120 tys. mieszkańców prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.
Wspomnieć należy teren dawnego przejścia granicznego w Boguszwicach - zabezpieczenie 1,8 mln dzierżawy rocznie przez 30 lat dla samorządu powiatowego na realizację ustawowych zadań powiatu. Szpital Śląski to dziś wysoka jakość usług medycznych popartych wysokim wynikiem akredytacyjnym i dodatni wynik finansowy eliminujący konieczność komercjalizacji. Wbrew naciskom zachowanie samodzielności Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, co daje możliwości finansowe m.in. na zakup nowego sprzętu - co roku nowa karetka. To oznacza bezpieczeństwo w zakresie ratownictwa medycznego mieszkańców i osób licznie odwiedzających powiat cieszyński.


3. Jaki Pana/Pani zdaniem jest najważniejszy problem/zagadnienie związane z regionem, które jako poseł/posłanka będzie Pani/Pan starał/-a się rozwiązać?

Obecnie największe problemy związane są z transportem. Mam tu na myśli przede wszystkim brak równowagi pomiędzy transportem drogowym a kolejowym. Konieczne jest lobbowanie za modernizacją kolei na naszym terenie, za tym pójdzie przywrócenie połączeń chociażby na linii Cieszyn – Bielsko-Biała. W grudniu na polskie tory wyjadą czeskie pociągi, inwestując w infrastrukturę kolejową mamy szansę zacieśnić współprace z czeskimi sąsiadami. Uważam, że wciąż niewykorzystany jest potencjał płynący z naszego położenia. Współpraca transgraniczna powinna prężniej się rozwijać. Nie powinna dotyczyć tylko Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, a i na tym polu wiele jest do zrobienia. Jako poseł chciałbym zwrócić uwagę w Sejmie na potencjał całego subregionu południowego czyli powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i miasta Bielsko – Biała.. Dziś odwiedzają nas przede wszystkim goście z województwa śląskiego, zaplecze turystyczne i okołoturystyczne wymaga szerszej promocji. Wychowałem się w Wiśle, obecnie mieszkam w Ustroniu, jestem wielkim fanem Beskidów. Uważam, że zarówno Beskid Śląski jak i Żywiecki ma wszystkie niezbędne atrybuty z odpowiednią bazą noclegową, gastronomiczną, z atrakcjami turystycznymi i wydarzeniami sportowo-kulturalnymi, które mogą być atrakcyjne dla turystów z całej Polski ale także gości z zagranicy. Jako przedsiębiorcy i ekonomiście bliskie są mi tematy związane z budowaniem lepszych relacji między przedsiębiorcami a państwem. Uważam, że potrzebujemy zmian w przejrzystości naszego prawa. W tym zakresie nadal wiele pozostaje do zrobienia. W Sejmie potrzebny jest głos praktyków, ludzi, którzy znają trudy prowadzenia działalności gospodarczej z autopsji. Do takich osób się zaliczam.
 

4. Jakie będzie Pana/Pani zdaniem największe wyzwanie dla nowego rządu?

Pod względem ekonomicznym będzie to przede wszystkim stałe obniżanie bezrobocia, utrzymanie wzrostu PKB co niejako automatycznie przenosi się na obniżenie stopy bezrobocia, przyciąganie do Polski inwestorów i wywiązanie się z obietnic wyborczych związanych z uproszczonym systemem podatkowym, zabezpieczenie środków na służbę zdrowia. Pod względem społecznym dalszy nacisk na politykę prorodzinną. Obecnie stoimy także przed poważnym wyzwaniem związanym z uchodźcami w Europie. Sprawa jest niezwykle delikatna i wymaga rozwagi, a nie emocji. Musimy pamiętać, że w latach 1968, 1981 nasi rodacy też bywali w przeszłości uchodźcami, szukali wolności, spokoju, bezpieczeństwa. Nie możemy być obojętni na los innych, tak jak kiedyś znalazły się państwa, które nie były obojętne wobec naszych rodaków. Musimy jednak oddzielić uchodźców wojennych od zarobkowych i na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo naszych obywateli.
 

5. Dlaczego wyborcy maja na Pana/Panią głosować - proszę podać 3 najważniejsze powody.

Myślę, że powodów znalazło by się więcej (śmiech). A tak poważniej jestem politykiem doświadczonym pracą w samorządzie powiatowym, wiem, jak zadbać o nasz region, jako ekonomista jestem nastawiony na konkretne działania. Zdecydowanie bardziej wolę działać niż o tym opowiadać.

 

Jerzy Nogowczyk - Lista nr 2: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - miejsce nr 7.

 

 

Wszystkie wiadomości związane z wyborami do Sejmu i Senatu 2015 znajdziesz tutaj:


 

NG

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-19 14:28:33
obserwator ludowy: Kandydat Ngowczyk zwany podobno przez Wielkiego Szpitalnika Księstwa Cieszyńskiego kandydata Gluzę żmiją. Żmija jest jak wiemy symbolem przebiegłości, pokrętnego, zmiennego i skrytego działania. Jak czytamy w punkcie pierwszym kandydat Nogowczyk nie zmienia sztandarów, nie tylko dla tego, że jeszcze powiat sztandaru nie ma, oraz poglądów też nie zmienia. Dochodzimy więc do wniosku, że jest żmiją pozorną czyli niby żmiją. Choć nie należy kandydat Nogowczyk do młodego pokolenia to z jego oblicza promieniuje świeżość, może nawet większa niż z oblicza kandydata Kromczyka, co usprawiedliwia postulat zmiany pokoleniowej. W punkcie drugim daje się poznać jako spółdzielca oraz zwolennik zespołowego działania i z pewnością nie ma na myśli ,,spółdzielni? politycznej. Choć jest w niełasce u Wielkiego Szpitalnika Księstwa Cieszyńskiego wiele miejsca w omawianym punkcie poświęca sprawom medycznym, w czym jest widać biegły niczym frontowy sanitariusz. Jak wielu kandydatów wcześniej się prezentujących, kandydat niby żmija Nogowczyk będzie się zajmował kolejnictwem. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, gdyż koło torów kręcą się już kandydaci - przechrzty polityczne z naszego regionu, które mogą nagabywać kandydata Nogowczyka. Jako człowiek od maleńkości wychowywany wśród turystów kandydat Nogowczyk się ich nie obawia, a wręcz chce ich przyciągnąć w Beskidy z najdalszych krańców świata, czyli dalej niż ze śląska. Do działań postulowanych przez kandydata niby żmiję Nogowczyka w zakresie gospodarki jak ulał pasuje hasło ,,Praktyka - polityce?. Na koniec dedykujemy kandydatowi Nogowczykowi piosenkę i życzymy, aby się podciągnął w żmijowaniu, albo wystarał się o zaświadczenie od Wielkiego Szpitalnika o tym że żmiją nie jest:<br /><br />The sound of hoof beats \'cross the glade<br />Good folk, lock up your son and daughter<br />Beware the deadly flashing blade<br />Unless you want to end up shorter<br />Black Adder, Black Adder, he rides a pitch black steed<br />Black Adder, Black Adder, he\'s very bad indeed<br />Black: his gloves of finest mole<br />Black: his codpiece made of metal<br />His horse is blacker than a hole<br />His pot is blacker than his kettle<br />Black Adder, Black Adder, with many an cunning plan<br />Black Adder, Black Adder, you horrid little man.<br />
2015-10-19 15:05:50
vigor: Mój kolega po studiach ekonomicznych i MBA zarządza potężną firmą a ten człowiek pcha się w politykę...porażka....Nieudacznik (właśnie z dużej litery)
2015-10-19 15:25:57
dyżurny: Panie Nogowczyk...<br />Zniszczyles Dworzec PKS, a mogłeś go wykupić i problemu by dziś nie było. Bezczelny jesteś pisząc że transportem chesz się zajmować wpierw go niszcząc.<br />Dla Ciebie odpowiednie mijsce to cela i kraty, a nie sejm..
2015-10-19 15:42:48
kubulek51: Wyborco pytam: Czy chcesz temu fAcetowi zafundować dostatnie życie przez najbliższe 4 lata? Czy pamiętasz jeszcze jego \&quot;dokonania\&quot; z okresu kiedy BAWIŁ SIĘ W SAMORZĄDOWCA? Jeżeli tak to sądzę że nie dasz mu szansy.Ja też nie.
2015-10-19 20:00:49
mały31: Ten Jegomość to KARIEROWICZ!!!!! .w Wiśle niema dobrego zdania o tym Jegomościu dajcie sobie Ludziska spokuj,!!!!!!!!!!!!!!!!!! ztym gościem
2015-10-19 20:08:16
koszor: Tych 100 tysięcy uchodźców, które Kopacz zadeklarowała, to bierzecie sobie w PO do własnych domów, czy dzielicie się z wyborcami?
2015-10-19 20:25:17
koszor: Jak nie uda ci się wygrać wyborów, to możesz napisać książkę: \&quot;PO- jak ukradliśmy Polakom przyszłość\&quot;. Będzie bestseller!
2015-10-19 20:32:17
koszor: Nogowczyk powiedziałeś już swoim wyborcom, że Syryjczykowi zapewnisz opiekę medyczną od ręki, a Polak 5 lat będzie w kolejce na zabieg czekał? Że po 40 latach pracy Polak dostanie parę groszy i będzie kombinował jak przeżyć, albo szukał dodatkowej pracy na starość, a emigrantowi dasz mieszkanie i pieniądze na nic?
2015-10-19 20:40:00
mały31: Jak oglądam teraz debatę, to widzę naszą przyszłość pod rzondami PIS,Lepiej już rezerwować bilet na samolot i S......ać z tond.Bo kto nie wieży w Boga to trzeba go zlikwidować jak każdego emigranta bo nosi w sobie wirusy.
2015-10-19 21:22:16
Alek123: mały - kto ci dał taką ksywkę. Chodzi o walory fizyczne czy bogactwo duchowe?
2015-10-19 21:30:09
alternatywy 5: Ooootak mały, \&quot; Kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam \&quot; to hasło zdaje się komuchy wymyśliły, a teraz będzie zastosowane na nich. \&quot; Bo kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie \&quot; hehee
2015-10-20 10:45:52
biuro: To są jakieś kpiny, żeby osoba tego pokroju co Pań Nogawczyk otrzymała przez zarząd PO możliwość startowania z ich list.... przecież ta osoba była zawieszona za swoje przekręty ? To jest jednoznaczne... należy to zmienić ... jakieś ogromne nieporozumienie aby promować takie osoby !!!!!
2015-10-20 13:27:03
SramDoZlewu: Kolejny statysta sejmowy. Ja postuluje o zmniejszenie liczby posłów o połowe i likwidacje senatu.
2015-10-20 17:25:52
tayson: Pan Jerzy pewnie powie że to tylko internetowy hejt , ale nie widać tutaj ani jednego pozytywnego wpisu i to martwi , nic do zaoferowania i nic do pokazania , PO zasłania się Nim a On zasłania PO ,wije się jak pstrąg mimo że podobno ma pseudonim \&quot;żmija \&quot;.
2015-10-21 20:40:21
kokoteczek: Dokladnie zero pozytywnych komentarzy...mowie nie żmiji-nogowczykowi.ten to masakra na maksa tak samo jak dziedzic byle do koryta a obydwaj. Z prEmzeszloscia ze szkoda gadac.porazka!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: