Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wspomniano bohatera Edwarda Andrzeja Biesoka ''Edka''

Postać Edwarda Andrzeja Biesoka ''Edka'', dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych, pochodzącego z Mazańcowic, który zginął w 1946 w starciu z MO, upamiętniły władze Jasienicy.

Wkrótce Wszystkich Świętych, oprócz pamięci o bliskich osobach, upamiętnia się również tych, którzy zasłużyli się dla danej społeczności. 25 października w Drogomyślu odsłonięto tablicę ku czci Ks. Jerzego Badury – Pisaliśmy: Upamiętniono zasłużonego, w czwartek wieńce na grobie jasienickiego bohatera, Edwarda Andrzeja Biesoka „Edka” złożyły władze gminy.

- W imieniu władz gminy Jasienica wieniec na grobie bohatera na cmentarzu w Mazańcowicach złożył zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak. W uroczystości wzięli udział również I wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, zastępca komendanta policji w Bielsku-Białej mł. insp. Krzysztof Gałuszka oraz przedstawiciele wojska i straży pożarnych – podaje UG Jasienica.

Plut. Edward Biesok, pseudonim „Edek” urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach. W czasie okupacji został usunięty ze szkoły za manifestacyjnie niechętny stosunek do Niemców. Jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, w konsekwencji Edward w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do Rzeszy. W Cottbus pracował przy żywicowaniu drzew, uciekł jednak i ukrywał się w rodzinnym domu. Po utworzeniu PRL jesienią 1945 r. dołączył do oddziału legendarnego por. Henryka Flame „Bartka”. Na jego rozkaz w styczniu i lutym 1946 r. zorganizował własną ośmioosobową grupę bojową, która rozpoczęła działalność w marcu.

W ciągu dwóch miesięcy partyzanci przeprowadzili kilkanaście akcji, przede wszystkim upominawczych w stosunku do aktywnych członków PPR oraz aprowizacyjnych. Zginął podczas zwycięskiej dla partyzantów potyczce na Błatniej z plutonem operacyjnym MO z Katowic 13 maja 1946 r.

Poszukiwanie szczątków pułkownika trwały długo. Kierownikiem akcji był doświadczony poszukiwacz Krzysztof Neścior z cieszyńskiego Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Mogiła została odnaleziona 18 listopada 2013 w połowie drogi między pomnikiem, który został poświęcony poległym w tamtej bitwie a schroniskiem Ranczo Błatnia. W wyniku prac ekshumacyjnych znaleziono szczątki "Edka" oraz orzełka i fragmenty butów [Pisaliśmy: Dowódca NSZ odnaleziony ]. Uroczysty pogrzeb plutonowego odbył się w grudniu. Grób Edwarda Biesoka jest jednocześnie symboliczną mogiłą pięciu poległych żołnierzy jego oddziału.

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-31 19:17:09
koszor: Chwała wielkim rodakom!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: