Współpraca transgraniczna uczniów z dwóch stron Olzy

W czwartek (30.11) na ternie Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie odbył się finał projektu ''Portal transgraniczny - edukacja przez teatr i literaturę. W programie wzięły udział dwie szkoły - LOTE oraz Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie.

Projekt był realizowany od września 2016 roku i przewidywał trzy semestry zajęć teatralnych oraz bibliotecznych dla obu szkół. W ramach tego projektu odnowiona została również część budynku (czytelnia oraz aula), w którym mieści się LOTE. W czwartek, 30. Listopada miał miejsce finał tego projektu, czyli przedstawienia w wykonaniu uczniów szkół, biorących udział w projekcie.

Wybór książek, które miały zostać przedstawione na uczniów padł na utwory Sławomira Mrożka. Uczniowie ze szkoły czeskiej przedstawili utwory „Słoń” oraz „Wesele a Atmicach”, z kolei uczniowie LOTE zdecydowali się na „Męczeństwo Piotra Oheya”.

- Projekt napisaliśmy z myślą o współpracy z czeską młodzieżą. Udało się uzyskać dofinansowanie, dzięki któremu udało nam się dostosować również czytelnię oraz aulę do potrzeb literackich – powiedziała portalowi ox.pl Aleksandra Trybuś-Cieślar, dyrektor LOTE – w skład tego projektu wchodziły między innymi warsztaty z mistrzem, których zwieńczeniem są właśnie dzisiejsze przedstawienia. Do końca roku projekt transgraniczny zostanie zakończony, jednak trwają już prace nad nowym.

W ramach finału projektu „Portal trans graniczny – edukacja przez teatr i literaturę” odbyło się przedstawienie w LOTE, z kolei dzień później (01.12) te same przedstawienia zagoszczą po czeskiej stronie. W ramach finału, przewidziane jest również mini sympozjum teatralne, w czasie których uczniowie przedstawią przygotowane wcześniej prezentacje oraz spotkanie z Przemysławem Brannym, aktorem i absolwentem polskiego gimnazjum.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją