Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Współczesne wyzwania w opiece nad dzieckiem...

We wtorek (19.11.2019) w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się konferencja, zatytułowana „Współczesne wyzwania w opiece nad dzieckiem w pieczy zastępczej i adopcji”. Podczas kilku wykładów i warsztatów tematycznych osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się nieco więcej na temat wyzwań, oczekiwań i szeroko pojętych aspektów psychologicznych, związanych z pieczą zastępczą i adopcjami.

Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego powitania, a następnie głos zabierali zaproszeni specjaliści, którzy wyjaśniali problemy związane z pieczą zastępczą i adopcjami. Poruszane tematy to między innymi poszukiwania punktu orientacji (w przypadku dziecka, dla którego nagle zmienia się cały świat), formy pomocy dzieciom uzależnionym, pomoc wychowawcza w miejscu zamieszkania i planowanie takiej pomocy, rodzaj i zakres wsparcia oferowany rodzinom zastępczym, czy też rola kuratora w rodzinie zastępczej. Organizatorem wydarzenia była Tęczowa Przystań – Stowarzyszenie Rodziców Zastępczych i Adopcyjnych Cieszyn, przy wsparciu Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Podczas wykładów skupiano się przede wszystkim nad sytuacją dziecka, które znajduje się w rodzinie zastępczej oraz nad określonymi mechanizmami psychologicznymi – wyobraźcie sobie, że macie wsiąść do obcego auta i odjechać. Nie możecie za bardzo oponować, macie wsiąść i odjechać w nieznane. Dwie osoby, które bardzo starają się być dla nas miłe, zabierają was w obcy świat. W miejsce, którego nie znacie. Wyobraźcie sobie, jakie uczucia będą wam towarzyszyły w tym momencie. Niezrozumienie sytuacji, która przed nami stoi, być może też strach i niepewność – wyjaśniano stan emocjonalny dziecka, które ma być adoptowane, lub znaleźć się u rodziny zastępczej, podczas konferencji. Jednak jak wskazywano, takie odczucia są normalne i nie mają zniechęcać, ale potencjalni rodzice adopcyjni muszą być świadomi, jakie emocje mogą się pojawiać.

Po części wykładowej osoby zainteresowane zostały zaproszone na warsztaty dotyczące metod pracy z dziećmi, pochodzącymi z rodzin obciążonych chorobami psychicznymi lub uzależnieniami; radzenia sobie z problemem zaburzeń lękowych u dzieci oraz diagnozowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia depresji dzieci i młodzieży.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: