Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 21): Żabi Kraj
Duża liczba stawów a także istniejący od 1955 r. sztuczny zbiornik, zwany Jeziorem Goczałkowickim, liczne bagna i podmokłe łąki okazały się dobrym środowiskiem życiowym dla wielu gatunków ptaków i płazów.
Walory tego regionu dostrzegł już w XV w. Mikołaj Brodecki, marszałek księcia cieszyńskiego Kazimierza II i właściciel Strumienia. Mądry zarządca nie tylko zakładał stawy hodowlane, ale był też pomysłodawcą rozpoczętej w 1488 r. i trwającej 16 lat budowy tamy na Wiśle. Jej celem było uzyskanie dopływu bieżącej wody do pobliskich stawów, a tym samym wzrost ilości hodowli ryb. Doprowadziło to oczywiście do rozwoju regionu.
Mapa 18 w. Ochaby, Drogomyśl (źródło: mapire.eu) | Mapa 18 w. Chybie, Mnich (źródło: mapire.eu) |
Dla rowerzystów ten uroczy rejon Śląska Cieszyńskiego również może zaoferować atrakcyjne widokowo i przede wszystkim łatwe trasy, oddalone od ruchliwych dróg.
Prowadzi tędy min pierwszy odcinek budowanej Wiślanej Trasy Rowerowej, która ma przebiegać przez całą Polską i połączyć góry z morzem.
Trasę rozpoczynamy na wylocie Cieszyna przy Szkole Podstawowej nr 7 w Krasnej. Jedziemy do Gumien a następnie żółtą trasą rowerową, która prowadzi nad stawami w Kostkowicach. Mijamy dalej Dębowiec i kierujemy się do Ochab. Po drodze możemy zobaczyć kilka niedużych wież wiertniczych wyposażonych w urządzenia pompowe typu konik. Są to odwierty, w których pozyskuje się leczniczą solankę.
Dębowiec odwiert solanki | Dębowiec konik |
Z Podlesia jedziemy między stawami do Ochab i przy tabliczce kierującej do Agroturystyki skręcamy w lewo w ulicę Kameralną, a niedługo potem w prawo.
Stawy w Dębowcu | Stawy w Dębowcu |
Miejscem wartym odwiedzenia jest niewątpliwie Zagroda Rolna Maciejówka w Ochabach. Tutejszy Skansen to chyba największe na południu Polski tego typu muzeum zabytków pochodzących z gospodarstw rolnych i rybackich oraz wszelkiego rodzaju urządzenia i sprzęty domowego użytku. Odrębną kolekcję stanowią też zabytkowe samochody, rowery i inne pojazdy. Eksponaty znajdują się w tradycyjnej wiejskiej zagrodzie złożonej ze stajni z wozownią, stodoły, chaty, wiatraka i wiaty. Dla grup w Skansenie organizowane są warsztaty edukacyjne z zakresu tradycyjnych prac w gospodarstwie i rękodzieła, zaś dla gości indywidualnych wstęp jest bezpłatny.
Ochaby Zagroda rolna | Ochaby Zagroda rolna |
Ochaby skansen |
Nieopodal skansenu znajduje się stadnina koni mieszcząca się w dawnym dworze barona Maksymiliana Kalischa. Dwór kupiła później Komora Cieszyńska i przerobiła na folwark. Po odzyskaniu przez Polską niepodległości w 1918 r. część folwarku została przekazana na potrzeby wojska polskiego celem zorganizowana stada rozrodczego dla polskiej kawalerii, natomiast w Ochabach hodowano źrebięta i konie pociągowe.
Ochaby konie | Ochaby stadnina koni |
Trasą rowerową przejeżdżamy pod dwupasmówką Katowice – Wisła, mijamy Dreem Park i jedziemy bulwarem Wisły na nowa kładkę, którą przedostajemy się na drugą stronę rzeki. Stamtąd kierujemy się również bulwarami w tą samą stronę, co płynie Wisła, czyli do Drogomyśla.
Ochaby przejazd pod drogą | Ochaby Dreem park |
Ochaby Dreem park | Cierlicko |
nad Wisłą w Ochabach |
W centrum wsi naprzeciw kościoła znajduje się zespół parkowo-dworski z początków 18 w., który możemy zobaczyć tylko z zewnątrz, gdyż mieści się tam ośrodek opiekuńczo – wychowawczy. Pierwotnie pałac był piętrowy, ale prawdopodobnie na skutek jednego z pożarów mających miejsce w drugiej połowie 19 w. zlikwidowano górną kondygnację.
Pałac w Drogomyślu |
Wracamy do szkoły i jedziemy ulicą Wiejską a potem - za czarnymi znaczkami trasy Nordic Walking - do Zabłocia. Stamtąd „Szlakiem Myślistwa” przez Frelichów do zakątka zwanego Rykalec nad brzegiem jeziora Goczałkowickiego.
Podążamy tylko kawałek wałem jeziora w prawo i niedługo zjeżdżamy ścieżką do widocznej drogi asfaltowej.
Rykalec | Jezioro Goczałkowickie |
Jezioro Goczałkowickie |
Zarzecze to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Po raz pierwszy wzmiankowana była w 1223 r. jako Zasere. Nazwa wskazuje, że mieszkańcy osiedlili się za rzeką. Oczywiście chodzi tu o rzeką Wisłę.
Najprawdopodobniej Zarzecze należało początkowo do dekanatu Oświęcim i podlegało diecezji krakowskiej. W 1177 r. okolice późniejszej Pszczyny i Strumienia zostały podarowane Mieszkowi Plątonogiemu, powiększając obszar księstwa opolsko- raciborskiego. W wyniku dalszego rozbicia dzielnicowego powstało Księstwo Cieszyńskie a jego granica została ustanowiona na rzece Wiśle, zostawiając Zarzecze po stronie cieszyńskiej a miejscowość Wisłę (Niemiecką, obecnie Małą) po stronie raciborskiej.
Przeprawy przez rzekę w okolicach Zarzecza i Strumienia były następnie przedmiotem licznych sporów pomiędzy książętami cieszyńskimi a właścicielami Ziemi Pszczyńskiej. Stosowną umowę podpisano w 1553 r., a w niej oznajmiono również, że w okolicy Strumienia i Zarzecza na Wiśle będzie istnieć zawsze zapora (śluza). Miejscowość nie omijały też powodzie.
Mapa 1750 Strumień, Zarzecze, Wisła (źródło: Archiwum w Opawie http://vademecum.archives.cz) |
W 1948 r. podjęto decyzję o utworzeniu w Goczałkowicach zbiornika wodnego mającego zalać większą część Zarzecza. W 1954 rozpoczęły się wysiedlenia zarzeczan, a rok później zalano centrum wsi i okoliczne tereny.
Z Zarzecza jedziemy do końca drogi asfaltowej, a następnie tzw. Zieloną Groblą przez las do drogi Chybie – Jasienica. Nią tylko kawałek, potem w prawo Wiślaną Trasą Rowerową.
Zielona Grobla | Wiślana Trasa Rowerowa |
Wiślana Trasa Rowerowa | Wiślana Trasa Rowerowa |
Jedzie się tutaj rewelacyjnie długą prostą szutrową drogą przez las. Wyjeżdżamy przy stawach na granicy Zaborza i udajemy się w stronę Pierśćca. Jedziemy cały czas tak, aby mieć las po prawej stronie. Za torami skręcamy w tzw. Drogę Ochabską, która prowadzi między licznymi stawami przez Gołysz do Ochab.
Zaborze Gołysz stawy | Zaborze Gołysz stawy |
Ochaby stawy | Ochaby stawy |
Tutaj przy stawach kierujemy się w stronę Łowiska i restauracji „Pod Borem”, a potem do Kiczyc. Mijamy w Kiczycach Łowisko Karpiowe i za miejscowością zjeżdżamy w prawo nad Wisłę na ścieżkę rowerową, którą docieramy do Skoczowa.
Z trytonowego grodu wracamy starą drogą lub jakimś innym wariantem do Cieszyna.
Trasa liczy ok 65 km.
Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień
Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.
Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/
Poprzednie odcinki:
- Odcinek 1: Szańce Jabłonkowskie
- Odcinek 2: Jabłonków i gródki w dolinie Olzy
- Odcinek 3: Wokół Cieszyna i Czeskiego Cieszyna
- Odcinek 4: Białogród i cesarsko-pruskie słupy graniczne
- Odcinek 5: Szlakiem Ondraszka
- Odcinek 6: Frysztat i dawna Karwina
- Odcinek 7: Śląska (Polska) Ostrawa
- Odcinek 8: Droga "książęca" do Bielska
- Odcinek 9: Zamki nad Piotrówką
- Odcinek 10: Dookoła Skoczowa
- Odcinek 11: Szlakiem hutnictwa-Ustroń
- Odcinek 12: Huta trzyniecka i okolice
- Odcinek 13: Gronie nasze gronie-Wisła
- Odcinek 14: Brenna i okoliczne góry
- Odcinek 15: Rowerem na Jaworowy i z Jaworowego
- Odcinek 16: Czantoria na rowerze
- Odcinek 17: Godula, Ropiczka i Praszywa
- Odcinek 18: Do ujścia Olzy
- Odcinek 19: Do źródła Olzy
- Odcinek 20: Cierlicko i Żermanice
Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę pt. "Najwyżej w Księstwie, czyli Łysa Góra".
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.