Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wolontariat dla seniorów

Jak poinformowały władze Urzędu Miejskiego w Cieszynie, rusza nowy program, czyli wolontariat dla seniorów. Hasłem przewodnim akcji jest „Można pomagać w każdym wieku”. Projekt jest skierowany dla osób w wieku 60+, które chcą zaangażować się w wolontariat i dzielić swoim doświadczeniem życiowym np. z dziećmi i młodzieżą.

Wolontariat dla seniorów w rzeczywistości ma przynieść pozytywne skutki dla obu stron. Dzieci i młodzież będą miały szansę czerpać z doświadczenia osób znacznie od siebie starszych, które w swoim życiu widziały już niejedno i dzięki temu są skarbnicą wiedzy. Z kolei seniorzy dzięki zaangażowaniu w wolontariat będą mogli spędzać czas w towarzystwie osób, które nie tylko z chęcią wysłuchają dobrych rad, ale również odwzajemnią się energią i świeżym spojrzeniem na świat.

Jak jednak taka pomoc miałaby wyglądać? Z pewnością seniorzy nie zostaną obciążeni nadmiarem pracy, a całość będzie miała charakter całkowitej dobrowolności. Osoby, które obawiają się podejmowania długotrwałych zobowiązań mogą być spokojne, w momencie, gdy stwierdzą, że nie są w stanie jednak angażować się w tego typu działania, mogą w dowolnym momencie zrezygnować. Jeżeli chodzi o formę pomocy, MOPS w Cieszynie zapewnia odpowiednie szkolenia – Wolontariuszom zapewniamy szkolenia pogłębiające wiedzę, spotkania integracyjne, wspólne wyjazdy. Jesteśmy również otwarci na propozycje ze strony samych wolontariuszy – informują pomysłodawcy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.

Akcja jest inicjatywą Cieszyńskiej Rady Seniorów, która przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej postanowiła zachęcać osoby w wieku senioralnym do podjęcia określonych aktywności. Działania seniorów miałyby się odbywać w ramach Centrum Wolontariatu, działającego przy MOPS w Cieszynie na ulicy Skrajnej 5. Seniorzy mieliby szansę zaangażować się w prace w domach pomocy społecznej, w przedszkolach, domach dziecka oraz przyłączyć do działań różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń.

Jak podkreślają pomysłodawcy projekty, zakończenie aktywności zawodowej dla wieku osób jest zakończeniem pewnego etapu życia. Każdy koniec jest jednak również początkiem czegoś nowego, w tym przypadku może być to początek nowej drogi. Taką drogą może być zaangażowanie się w niesienie pomocy osobom potrzebującym i podejmowanie różnych inicjatyw.
- To odpowiedź na głosy, które docierały do mnie w trakcie spotkań przedwyborczych. Przestrzeni do współdziałania jest wiele, seniorzy mogą wspomóc wiele inicjatyw swoim doświadczeniem, a także odnaleźć nowe wyzwania i radości. Mamy w Cieszynie wielu energicznych seniorów, mam nadzieję, że kolejni zechcą być zaangażowani. Zależy nam na międzypokoleniowym współdziałaniu mieszkańców – przyznaje burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 33 4794926, gdzie można uzyskać wszelkie informacje.

 

JŚ/mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: