Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiszą w ciemności i czekają na odwiedziny

Dwa nietoperze wiszą sobie na gałęzi do góry nogami i patrzą na trzeciego, który stanął:- Zobacz, mówi jeden do drugiego, on chyba zemdlał. To jeden z wielu dowcipów o tych nietypowych, jedynych zdolnych do lotu ssakach. Choć ciężko je zobaczyć z bliska w naturze, w Brennej jest to możliwe. Powstało tu jedno z nielicznych w kraju obserwatoriów nietoperzy.

Na strychu Gimnazjum w Brennej zadomowiły się nietoperze: - To niezwykła nowa atrakcja w Gminie Brenna - mówi Katarzyna Macura, szefowa  Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna. Okazję te postanowiono  wykorzystać i dzięki projektowi pn. „Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej” każdy może przyjrzeć się życiu tych niezwykłych latających ssaków: - Ekspertyza chiropterologiczna [chiropterologia – nauka zajmująca się badaniem nietoperzy - przyp.red.] wykazała, że poddasze budynku szkoły zamieszkują dwa gatunki nietoperzy podlegające ochronie ścisłej: podkowiec mały oraz nocek duży. W celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt na strychu Gimnazjum w Brennej powstało obserwatorium - informuje Macura.

Obserwatorium składa się z dwóch części: - W sali multimedialnej jest miejsce dla maksymalnie 16 osób, można tam zobaczyć 10-minutowy film dokumentalny o nietoperzach. Do sali podłączone są też kamery ze strychu więc na żywo można śledzić nietoperze. Na strychu, gdzie zamieszkały te latające ssaki jest specjalna szyba, gdzie można obserwować je na żywo. Widać je doskonale, gdyż pomieszczenie, w którym się znajdują oświetlone jest specjalnym światłem widocznym dla człowieka, a nieszkodliwym dla tych stworzeń. Na strychu jednorazowo zmieści się 10 osób - tłumaczy szefowa OPKiS.

A co nowego słychać u gacków? - Obecnie nietoperzy jest kilkadziesiąt, wkrótce jednak liczba ta powiększy się - przyjdą na świat młode, już teraz można zaobserwować, że skupiają się w grupy - to znak, że wkrótce będą młode. Małe nietoperze powinny pojawić się pod koniec czerwca. Po urodzeniu młode wiszą z matką około 4-5 tygodni - mówi Macura i namawia: - Zachęcamy już teraz do odwiedzin i rezerwowania terminów.

Obserwatorium nietoperzy czynne jest w każdy wtorek w godz. 10:00 – 14:00, w pozostałe dni dostępne jest po wcześniejszej rezerwacji. Korzystanie z obserwatorium nietoperzy jest: nieodpłatne dla dzieci oraz osób uczących się do 26 roku życia (z ważną legitymacją szkolną) oraz dla grup zorganizowanych (grupa zorganizowana liczy co najmniej 9 osób) i osób niepełnosprawnych. Odpłatne dla pozostałych osób indywidualnych powyżej 18 roku życia – 7zł,

Obserwatorium nietoperzy:
Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego
Ul. Górecka 224, 43-438 Brenna

Rezerwacja:
Informacja Turystyczna, ul. Wyzwolenia 77, Brenna
Tel. 33 8586 971, e-mail: it@brenna.org.pl


NG

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: