Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła: taki będzie dworzec

Wiemy, jak będzie zagospodarowany dworzec kolejowy w Wiśle. Jest koncepcja, którą zaakceptował konserwator zabytków. Poniżej przedstawiamy wizualizację.

W listopadzie 2014 roku Wisła kupiła od PKP dworzec kolejowy. Historia tego zakupu była długa, niemniej po kilku latach starań, miasto wreszcie stało się zarządcą terenu i budynku. Zobacz materiał Wisła przejęła dworzec
Dla wiślańskiego samorządu zakup dworca stanowił wydatek w wysokości pół miliona złotych. Teraz gminę czekają kolejne, bo ogłoszono właśnie, drugie już, postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji projektu budynku i terenu wokół niego.

Jak wyjaśnia Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, projekt ma być gotowy za kilka miesięcy. Później kwestia pozwolenia na budowę i ruszymy z procedurą przetargową wyłonienia wykonawcy. Mam nadzieję, że jesienią, bądź w zimie ruszymy z robotami wewnątrz budynku – mówi.

W pierwszej fazie rewitalizowany będzie sam dworzec i teren przylegający do niego, w późniejszym czasie, roboty mają objąć teren za strażą miejską. Gmina posiada już zaakceptowaną przez konserwatora zabytków koncepcję. Teraz na jej podstawie powstanie projekt budowlany. Nie wyobrażam sobie, żeby ta inwestycja trwała dwa czy trzy lata. Prace muszą być ukończone do przyszłego sezonu letniego. To jest możliwe, bo roboty wewnątrz budynku można prowadzić w zimie, roboty na zewnątrz już w okresie letnim, a może nawet jeszcze jesienią. - dodaje burmistrz.

W części dworca chcielibyśmy wydzielić część usługową. Miałby tam powstać miejski browar. Oczywiście funkcja dworca będzie zachowana, przechowalnia bagażu, poczekalnia. Na piętrze część społeczna, będą to pomieszczenia dla różnych stowarzyszeń. Do godzin popołudniowych mogłyby się tam odbywać zajęcia dla seniorów - mówi. Mówiąc o 'miejskim browarze' burmistrz precyzuje, że będzie to miejsce usług gastronomicznych. Tam zawsze była restauracja, też ten historyczny charakter chcemy zachować. Chcielibyśmy, żeby powstała tam restauracja z browarem, w którym warzone będzie piwo. Oczywiście będzie to prywatna inicjatywa – dodaje.

Właśnie na prywatny kapitał burmistrz bardzo liczy. Gmina ma sfinansować bowiem remont budynku z zewnątrz, jednak adaptację pomieszczeń w części usługowej chce przerzucić na barki prywatnych najemców. Również i oni mają być wyłonieni w ramach konkursu. Kto to będzie, trudno powiedzieć, jednak jest już zainteresowanie kilku osób tym miejscem – dodaje.

Jan Bacza

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-12 22:11:07
Przepierón: Z tym dworcym idzie wóm kapke lepi jak z basynym, ale i tak ujowo.<br />Jak już te obiekty oddocie do użytku i zjedzie sie ta bezstresowo wychowano horda to do 2 lat bydziecie mieć wszystko do remóntu.
2016-05-12 23:10:03
Ludwik16: Podobny do dworca w Cieszynie.
2016-05-13 06:41:09
bronsky1964: Ludwik16-mało że podobny,ten w Cieszynie służył jako wzór.
2016-05-14 11:44:49
ksiezniczka11: kiedy mają zacząć budować?
2018-02-19 16:16:19
Klubowiczka007: Jaki piękny foto montarz!!!!<br />Ha ha jakiego programu użyliście zapewne paint shop! Retusze, kontrasty, barwy i wogóle...<br />Co za pic na wode... <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: