Wisła: Radni wracają do obrad
Pierwsza po wakacyjnej przerwie sesja Rady Miasta Wisła przebiegała szybko i sprawnie do momentu interpelacji i zapytań radnych, których w ciągu wakacji trochę się nazbierało. Samorządowcy pytali m.in. o drogi, basen, czy ciszę nocną. Jeżeli chodzi o projekty uchwał, które znalazły się w porządku obrad to wszystkie zostały przyjęte przez radnych większością głosów. Jedną z ważniejszych była ta w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w związku z realizacją przedsięwzięcia "Modernizacja osadnika na oczyszczalni ścieków Wisła Jawornik". Jak podkreślał Burmistrz Tomasz Bujok modernizacja jest niezbędna i konieczna. Jednak aby nie angażować własnych środków postanowiono zaciągnąć na ten cel pożyczkę w wysokości 200 tyś. zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu roku 2015. Jak czytamy w projekcie ww. uchwały wypłata pożyczki nastąpi w jednej transzy w roku 2015, a jej spłata wraz z odsetkami będzie następować w ratach w roku 2016 z dochodów własnych gminy.
W porządku obrad pojawiła się również uchwała zmieniająca uchwałę Rady Miasta Wisła z 2010 roku w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, określenia inkasentów, określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso oraz zwolnień w opłacie. Zmiany jak przyznał Skarbnik dotyczą odstąpienia od zakazu sprzedaży asortymentu odzieżowego w pergoli zlokalizowanej w Parku im. Kopczyńskiego. Powodem zniesienia tego zakazu było bardzo duże zainteresowanie sprzedażą wyrobów poniekąd regionalnych. Chcielibyśmy uniknąć tego aby handel odzieżą był prowadzony na całej powierzchni parku i na całym Placu B. Hoffa. Chciałem dać szansę tym którzy handlują odzieżą – tłumaczył Burmistrz.
Ostatnia uchwała w porządku obrad dotyczyła zwalczania rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego z terenu Miasta Wisła. Jednogłośnie podjęty przez radnych projekt uchwały zobowiązuje właścicieli nieruchomości, przez co rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, do likwidacji z terenu swoich posesji roślin gatunku barszcz Sosnowskiego. Zobowiązanie to nakłada się celem zapobieżenia ich rozprzestrzeniania z uwagi na zagrożenie jakie stanowią dla zdrowia i życia człowieka.
Miasto nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem - zaznaczył Bujok. W odpowiedzi na pytania radnych Burmistrz przyznał, iż do Urzędu nie wpłynęła póki co żadna informacja o poparzeniu tą rośliną. Bardzo dużo było samych zgłoszeń o zagrożeniu – dodał Tomasz Bujok. Do prowadzenia kontroli wypełniania obowiązków określonych w powyższej uchwale upoważniona została Straż Miejska w Wiśle. Do tematów poruszonych na czwartkowej (20.08) sesji jeszcze wrócimy.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
