Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła: będzie pożyczka i termomodernizacja

Podczas sierpniowej (25.08) sesji Rady Miasta Wisły radni pochylili się m.in. nad kwestią zmiany uchwały budżetowej i zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w związku z realizacją przedsięwzięcia "Poprawa efektywności energetycznej w komunalnych budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Wisła".

Decyzja o zmianie uchwały budżetowej miała związek z kolejnymi uchwałami, podejmowanymi podczas sesji - Konieczne jest zwiększenie limitu pożyczek, które burmistrz może zaciągać, właśnie o te 207 tysięcy złotych. Jest to kwestia zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i upoważnienia burmistrza do takiej czynności – wyjaśniał Damian Cieślar skarbnik Gminy Wisła.

Radni zdecydowali o zwiększeniu limitu pożyczek, które może zaciągnąć burmistrz. 11 radnych zagłosowało za, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Po przyjęciu uchwały możliwe było omówienie kolejnej, dotyczącej pożyczki - Mamy dofinansowanie unijne, potrzebujemy wkład własny, wkład chcemy sfinansować z pożyczki WFOŚiGW. Dlaczego? Być może w połowie po połowie spłaty będziemy mogli część tej pożyczki umorzyć, w przypadku zaangażowania własnych środków takiej możliwości mieć nie będziemy – wyjaśniał Tomasz Bujok Burmistrz Wisły.

Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze z pożyczki oraz fundusze unijne? Chodzi o działania związane z ekologią. W ramach projektu magistrat planuje zmodernizować energetycznie 5 budynków komunalnych: są to wielorodzinne budynki mieszkalne przy ul. Gimnazjalnej, ul. Głębce, ul. Jawornik, ul. Kasztanowa oraz ul. Ochorowicza. Celem projektu jest redukcja emisji pyłów i gazów do atmosfery poprzez podjęcie działań termomodernizacyjnych. Projekt polega na ociepleniu przegród budynków oraz wymianie okien lub drzwi, dzięki czemu zostaną zmniejszone wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną.

Zgodę na zaciągnięcie pożyczki z WFOŚiGW radni wyrazili jednogłośnie.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: