Wiosenne porządki w cieszyńskich rezerwatach
I choć optymizmem napawa fakt, że śmieci, jakie udało się nazbierać młodzieży podczas tegorocznej akcji wiosennego sprzątania rezerwatów było mniej, aniżeli w latach ubiegłych (tylko 30 worków, a bywało i 100), to jednak problem śmiecenia w mieście wciąż istnieje. Dlatego dwa razy w roku działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie organizują akcje sprzątania. Chodzi w nich nie tylko o uprzątnięcie zalegających w cieszyńskich laskach miejskich śmieci, ale także o edukację. Bo młodzież, która sama zakasa rękawy i posprząta nie będzie śmiecić. A może i koledze zwróci uwagę.
- Na akację sprzątania chodziłam już w gimnazjum. Nie wiem, czy to, że ludzie widzą nas jak sprzątamy zmieni coś w ich zachowaniu, czy przestaną śmiecić – zastanawia się Gabrysia z ZS im. Szybińskiego. - Ale przynajmniej będzie o jednego śmiecia mniej którego ja dzisiaj podniosłem. A jest nas tutaj więcej, każdy podniósł więcej śmieci, zawsze coś pomogliśmy – dodaje jej kolega Dominik. - Przyszedłem na akcję żeby pomóc Matce Naturze i posprzątać choć ten kawałek świata.
Nauczyciel Błażej Guzy swych uczniów na akcję przyprowadza co roku. - Jest to świetna forma nauki młodzieży, by nie śmiecili, by dbali o środowisko. Jak się trochę natrudzą, trochę poschylają, to się chyba zastanowią gdyby mieli kiedyś sami coś wyrzucić.
Wszystkie trzy grupy (do tegorocznej akcji włączyły się LO nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Szybińskiego oraz Zespół Szkół Ekonomoiczno-Gastronimicznych) po zakończeniu „zbiorów” i odstawieniu pełnych śmieci worów w umówionych z miejskimi służbami porządkowymi miejscach spotkały się w gościnnych progach plackarni „U Janka” na cieszyńskiej Wenecji. Posiliwszy się smaczną pomidorówką i hoddogami wydelegowani przedstawiciele poszczególnych szkół stanęli do konkursu wiedzy przyrodniczej. Zwyciężyła go Natalia Chrapek (ZS Szybińskiego) przed Elżbietą Bednarczyk (ZSEG) i ex-eqwo na 3 miejscu Jakubem Wnętrzakiem (ZS Szybińskiego) i Klaudią Pruską (LO nr 1). A dla pozostałych zawodników i przysłuchujących się zmaganiom kolegów i koleżanek konkurs był niewątpliwie okazją do poszerzenia swej wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej.
Dyplomy, medale i nagrody uroczyście wręczył główny organizator akcji, przewodniczący KOP PTTK Jan Machała oraz przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Marek Fiedor i Nadleśnictwa Monika Matl.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.