Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiesz coś więcej o zdjęciu?

To bardzo intrygująca historia. Muzeum Marii Skalickiej wspólnie z Książnicą Cieszyńską poszukują informacji nt. grupy żołnierzy różnych formacji Wojska Polskiego widocznych na zdjęciu. Fotografia została wykonana przed ustrońskim ratuszem

Jak informuje ustroński magistrat, który opublikował zdjęcie na prośbę dyrektora Książnicy, pana Krzysztof Szelgą  na swojej witrynie internetowej, fotografia została przesłana przez wnuka Józefa Macury, który znajduje się w grupie sfotografowanych osób.
Są to – jak wynika z podpisu widniejącego na fotografii – żołnierze różnych formacji Wojska Polskiego, których zwolniono do cywila w ramach przeprowadzonej w 1921 r. masowej powojennej demobilizacji (szeregi WP opuściło wówczas ok. 770 tys. żołnierzy i oficerów) i którzy sportretowani zostali przed ustrońskim ratuszem.

Prawdopodobnie wszyscy  pochodzą z Ustronia, lub jego najbliższych okolic. Niestety, niczego więcej o bohaterach zdjęcia, ani o okolicznościach jego wykonania nie wiadomo.  Wnuk Józefa Macury, który poszukuje informacji na temat swojego dziadka i pozujących wraz z nim żołnierzy, zwrócił się do Książnicy z apelem o publikację fotografii i pośrednictwo w ewentualnych kontaktach z osobami, które byłyby w stanie zidentyfikować pozostałych bohaterów zdjęcia i udzielić informacji o ich losach.

Korespondencję w tej sprawie można kierować na adres: ksiaznica@kc-cieszyn.pl

(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-18 19:41:16
hankas: nie poznaje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: