Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: Duże rodziny zwolnione z opłat za śmieci?

Temat opłaty za wywóz odpadów komunalnych ciągnie się w Gminie Istebna już od paru miesięcy. 50-cio procentowa podwyżka za wywóz śmieci segregowanych zaniepokoiła Gminny Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Istebnej. Zaproponowali oni częściową likwidację tej stawki dla rodzin wielodzietnych. Rada wyraziła w tej sprawie we wrześniu swoje stanowisko.

W marciu br. Gminny Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Istebnej złożył wniosek do Rady Gminy dotyczący częściowej likwidacji stawki za odpady komunalne dla rodzin wielodzietnych. Wniosek ten był wyrazem niepokoju w związku z 50-cio procentową podwyżką za wywóz odpadów segregowanych z kwoty 6 zł na 9 zł. Komitet zwrócił uwagę na rodziny wielodzietne, które powinny być przez gminy wspierane.

Wyrażając swoje stanowisko w tej sprawie Rada Gminy zaznaczyła, iż rozważa wprowadzenie zwolnień z opłaty za gospodarowanie odpadami ale wiąże się to z podniesieniem stawki dla osób nieuprawnionych do tego zwolnienia. Komitet po uzyskaniu takiej odpowiedzi znów powrócił do tematu pod koniec czerwca br. Tym razem inicjatywa dotyczyła wskazania pozyskania funduszy w celu częściowego zwolnienia rodzin wielodzietnych z opłat za wywóz śmieci.

We wspomnianym piśmie członkowie Komitetu zażądali by złożony wniosek został rozpatrzony w formie uchwały podjętej na sesji Rady Gminy. Odnosząc się zaś do stanowiska Rady w tej sprawie, członkowie Komitetu wskazali na trzy rozwiązania, które pozwoliłyby wprowadzić zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami nie podnoszący tym samym stawek dla osób nieuprawnionych do zwolnień. Zawnioskowali o to, by na terenie nieruchomości komunalnych (szkoły, Urząd Gminy, GOK itd.) wprowadzić pełną i kompleksową segregację odpadów komunalnych. Takie rozwiązanie pozwoli w znaczny sposób obniżyć koszty wywozu śmieci, które na dzień dzisiejszy wynoszą ok. 9 tys. zł miesięcznie - czytamy w piśmie złożonym przez Komitet. Wskazali również na podwyżki stawki za wywóz śmieci dla tych osób, które zadeklarowały niesegregowanie odpadów o 50% w stosunku do poprzedniej stawki, tak jak została podwyższona stawka dla segregujących. Taka uchwała pozwoliłaby na wpływ dodatkowych funduszy – zaznaczyli po czym dodali, iż podwyższenie stawki o 50% dla segregujących a dla niesegregujących o 23% jest rażąco niesprawiedliwe.

Komitet zawnioskował również o przeprowadzenie procedury przetargowej na wywóz śmieci segregowanych z nieruchomości komunalnych. Przetarg może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów wywozu odpadów komunalnych – podkreślali.

Na początku września br. Rada Gminy Istebna do porządku obrad sesji wprowadziła uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego inicjatywy Gminnego Komitetu PiS z dnia 7 lipca 2015 roku. Stanowisko Gminy odczytał na ostatniej sesji przewodniczący Rady Artur Szmek. W odpowiedzi czytamy, iż na daną chwilę deklaracje o niesegregowaniu odpadów złożyło tylko 230 właścicieli nieruchomości. Stanowi to znikomy procent w ogólnie składanych deklaracjach i nie ma znaczącego wpływu na kalkulację stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Rada wskazuje, iż przejęcie z kolei obowiązku odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości tj.: szkoły, Urząd Gminy, GOK, Cmentarze Komunalne, sklepy nie jest obligatoryjne. W świetle przepisów gmina zobowiązana jest do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Oznacza to, że każdy z tych podmiotów przeprowadza indywidualną procedurę na odbiór odpadów powstałych w wyniku prowadzonej działalności – informuje Rada Gminy, po czym dodaje. Ilość odebranych odpadów z nieruchomości niezamieszkałych oraz koszty z tym związane nie mają wpływu na stawkę opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych.

Rada tłumaczy, iż obecnie zwolnienia z opłaty śmieciowej przysługują właścicielom nieruchomości, w części dotyczącej gospodarstw domowych, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w aktualnym stanie prawnym nie odnosi się do rodziny wielodzietnej.

Rada Gminy dodała, że ma na uwadze problemy dużych rodzin, a tym samym chciałaby wprowadzić dla nich ulgi na wywóz śmieci. W odpowiedzi czytamy również, iż od 1 stycznia 2016 roku szykują się pewne zmiany prawne, które to umożliwią. Wtedy też Rada Gminy miałaby podstawę prawną do podjęcia uchwały dotyczącej wspomnianych ulg. Należy podkreślić, iż wprowadzenie jakichkolwiek zwolnień z tytułu odbierania odpadów wiąże się z podniesieniem stawki dla osób nieuprawnionych do zwolnienia – informuje Rada. Jak już wiadomo we wrześniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządy będą mogły zwalniać duże rodziny (minimum trójka dzieci) z opłat za wywóz odpadów.  

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-18 19:38:37
koszor: Jak to możliwe, że zarabiający tysiąc złotych ma płacić takie same stawki jak ten, który zarabia 100 tysięcy? Ile może \"wyprodukować\" śmieci ten pierwszy a ile ten drugi? Ustawy, paragrafy, przepisy, przetargi. A tak naprawdę to ten biedak albo babcia na lichej rencie dopłaca bogaczowi do jego śmieci.
2015-09-18 19:40:41
hankas: kiedy tak u nas w skoczowie? sie proboszcz by ucieszyl, bo mu sie za miesiac dziecko rodzi
2015-09-18 20:09:00
Vito: Mnie ciekawi dlaczego Istebna ma najdroższe śmieci. Wiem, że są gminy gdzie płaci się powyżej 10zł miesięcznie, ale wszędzie śmieci wywożone są przynajmniej dwa razy w miesiącu. A w Istebnej tylko raz. <br />Np w Wiśle płaci się 10zł miesięcznie ale odbierane są co dwa tygodnie, więc analogicznie w Istebnej powinny kosztować 5zł. <br />Druga sprawa jak przechowywać odpady spożywcze przez miesiąc jeśli ktoś nie ma gospodarstwa??? <br />Nie dziwota, że ludzie ciągle wywalają śmieci gdzie popadnie.
2015-09-19 16:49:42
dorciaox: Ciekawe, co na to radni z Cieszyna,zero pomocy dla rodzin wielodzietnych!<br />
2015-09-19 20:37:16
gabi_m1: Jak w Strumieniu wprowadzono ulgi za śmieci dla rodzin wielodzietnych to ktoś \&quot;mądry\&quot; w Katowicach się doczepił \&quot;że to niezgodne z ustawą\&quot;. Ciekawe czy w Istebnej zniżki przejdą. Życzę by się udało
2015-09-20 12:13:09
krzys54: Ciekawe kiedy w Hażlachu tak zrobią radni,oni tylko sobie na pierwszym miejscu potrafią podwyżki zrobić a innych mają gdzieś,już jakiś czas temu radnym zaproponowali obniżkę wielodzietnym rodzinom,to się nie zgodzili bo by do nich nie było,bo jednak ze śmieci idzie nie mała kasa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: