Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wieczór koncertowy w Pogórzu

Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu zaprasza na XIV Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej. W najbliższa niedzielę o godz. 17.00 będzie można wysłuchać utworów, stworzonych przez takich kompozytorów jak J. S. Bach, G. F. Haendel, F. Mendelssohn.

Ks. Ignacy Czader, proboszcz Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu wraz ze współorganizatorami i wspólnota parafialną zaprasza na koncert kameralny z cyklu “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze“, który będzie miał miejsce w niedzielę, 2 października, o godz. 17.00. Koncert wpisuje się w obchody 11. rocznicy poświęcenia miejscowego kościoła.


W przyszłą niedzielę podczas Mszy świętych dziękować będziemy Panu Bogu za dar naszej świątyni w 11 rocznicę jej poświęcenia. Dopełnieniem naszego dziękczynienia będzie – na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy – popołudniowy koncert kameralny w wykonaniu organisty Łukasza Mosura z Łodzi i oraz Trio Canzonetta  z Rybnika (Marek Ludwik – obój, Joanna Kania – klarnet, Paweł Szklarski – fagot. W programie m.in. J. S. Bach, G. F. Haendel, F. Mendelssohn). Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 – zaprosił ks. Ignacy Czader.

Parafia w Pogórzu posiada wyjątkowe 38-głosowe organy firmy Walker. Pierwotnie zostały one zaprojektowane  jako instrument dydaktyczny i zbudowano je w 1985 roku w Musikhochschule we Freiburgu.
38-głosowe organy firmy Walker w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu są przykładem instrumentu o wysokich walorach akustycznych i technicznych. Posiadają w całości mechaniczną trakturę gry, obejmującą wszystkie klawiatury oraz połączenia międzyklawiaturowe. Parametr ten jest właściwy dla najwyżej klasyfikowanych obecnie organów nowych i restaurowanych.
Każda sekcja brzmieniowa posiada podstawową obsadę głosów ośmiostopowych oraz mocno rozbudowaną grupę transponujących głosów głównych i pobocznych. Wyjątkową cechą tego instrumentu jest fakt, iż na 38 wszystkich głosów organowych przypada aż 8 głosów mieszanych alikwotowych.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: