Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Więcej osób otrzyma kartę parkingową dla niepełnosprawnych

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 został wprowadzony nowy przepis dotyczący kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

 Od 1 kwietnia 2020 r. uprawnienie do posiadania karty parkingowej może być przyznane także osobom ze stopniem umiarkowanym, które mają choroby układu oddechowego i krążenia, czyli symbol niepełnosprawności 07-S. Głównym warunkiem jest, że komisja orzekająca stwierdzi także znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się osoby niepełnosprawnej.

Do tej pory przy stopniu umiarkowanym prawo do posiadania karty parkingowej miały tylko osoby, które w orzeczeniach miały symbole 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna). Do tych symboli w Ustawie o rehabilitacji dopisano obecnie 07-S, czyli choroby układu oddechowego i krążenia.

Symbol 07-S otrzymują np. osoby po przeszczepie serca, czyli poważnej operacji kardiologicznej, które nie kwalifikują się do stopnia znacznego, ale jednak mają duży problem z chodzeniem. To samo dotyczy osób z miażdżycą, gdy czasem bez bólu mogą przejść zaledwie 50 metrów. Samo posiadanie symbolu 07-S przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie jest równoznaczne z przyznaniem karty parkingowej. Osoba taka musi przede wszystkim mieć znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Z pośród osób posiadających właśnie symbol 07-S w stopniu umiarkowanym szacuje się, że 10 procent otrzyma zgodnie z nowymi zasadami kartę parkingową. O takie  udogodnienie można starać się np. w  Powiatowym Zespole  Orzekającym ds. Niepełnosprawnych w Cieszynie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-21 17:49:15
św. Patryk: przyznawanie kart parkingowych jest banalnie proste, no i nic władzy nie kosztuje - gorzej z budowaniem parkingów ;)
2020-05-22 13:38:04
tom lem: ... czy wyznaczenie jest równoznaczne z budowaniem, to tylko św. Patryk wie ;-))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: