Ekslibrisy Tadeusza Ortyla
Niewatpliwie jedną z wielu "niefilmowych" atrakcji festiwalu Wakacyjne Kadry, jest wystawa Ekslibrisów Tadeusza Ortyla z Sanoka w Książnicy Cieszyńskiej.
Ekslibris, (łac. ex libris, z książek) - znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami), lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
Pan Tadeusz w swojej kolekcji posiada 1250 ekslibrisów, wykonanych przez 61 twórców, z 53 krajów świata. Są to ekslibrisy numizmatyczne, muzyczne i szwejkowe.
Każdy człowiek posiada coś ze Szwejka - mówi pan Tadeusz - Szwejk symbolizuje też miasto, z którego pochodzę - Sanok. Zgromadzone przeze mnie ekslibrysy, wykonywali twórcy z Boliwii, Argentyny, a nawet Meksyku.
Tadeusz Ortyl mieszka w Sanoku, z zawodu jest muzykiem. Jest członkiem Polskiego i Słowackiego Towarzystwa Numizmatycznego. III - cią kadencję jest Członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
