Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Marek i inni potrzebują Twojej pomocy! - Dzień Dawcy Szpiku

Już 15 czerwca (czwartek) w Cieszynie, Skoczowie i Kończycach Małych odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To pierwsza w powiecie cieszyńskim akcja fundacji DKMS na tak dużą skalę. Ten wyjątkowy dzień będzie dedykowany Markowi Kamieńskiemu, ale także innym potrzebującym.

15 czerwca (czwartek) w Boże Ciało w trzech gminach powiatu cieszyńskiego odbędzie się równocześnie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W związku z tym wydarzeniem wczoraj (06.06) w cieszyńskim magistracie odbyła się konferencja prasowa w której udział wzięli koordynatorzy akcji z Cieszyna, Skoczowa i Kończyc Małych. Najważniejszym gościem był jednak Pan Marek Kamieński dla którego jedyną szansą na powrót do zdrowia  jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego. W spotkaniu wzięła również udział Małgorzata Kołek z Cieszyna – dawca szpiku. Przybyłych gości przywitał Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. 

Rejestracja będzie możliwa w godzinach od 10:00 do 18:00 na Rynku w Cieszynie i Skoczowie, a także przed Gościńcem Zamkowym w Kończycach Małych. Akcja dedykowana jest głównie Markowi Kamieńskiemu, ale także innym potrzebującym. Proces rejestracji to nic skomplikowanego i trwa zaledwie 10 minut – tłumaczył podczas konferencji Leszek Lewandowski, koordynator akcji z Fundacji DKMS. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego i wypełnieniu formularza zostanie pobrany wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Mamy nadzieję, że uda nam się zarejestrować bardzo dużo osób – mówił Lewandowski.

Na podstawie tak pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Potencjalny dawca staje się dawcą w momencie kiedy jego kod genetyczny zgadza się z kodem genetycznym chorego.  Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów. Taka osoba może mieć tatuaże, kolczyki. Kobiety w ciąży rejestrujemy w naszej bazie, ale przez cały czas ciąży i 6 miesięcy po porodzie są blokowane w bazie. Po upływie tego czasu zostają odblokowane i stają się aktywnym potencjalnym dawcą – tłumaczył Lewandowski.

Akcję w naszym regionie wspiera wiele znanych osób!

Od momentu rejestracji w bazie potencjalnych dawców do momentu otrzymania telefonu, iż można komuś pomóc, w przypadku Małgorzaty Kołek z Cieszyna upłynęło 8 lat.  Pani Małgorzata nie wahała się nawet przez chwilę. Nie miałam żadnych wątpliwości – wspominała podczas konferencji prasowej. Pani Małgorzata opowiedziała również jak wyglądał w jej przypadku sposób pobrania komórek macierzystych szpiku. Istnieją bowiem dwa sposoby.  W tym przypadku pobranie komórek odbyło się drogą tzw. Aferezy [przez wbicie dwóch igieł w zgięcie łokciowe i w nadgarstek, przetaczana jest krew – separowane są komórki macierzyste. Zabieg trwa maksymalnie 4 godziny. Po kilku godzinach odpoczynku można już normalnie funkcjonować]. Po pobraniu czułam się dobrze. Pierwszego dnia byłam trochę zmęczona. Później nie było już żadnych innych dolegliwości – opowiadała Pani Małgorzata, która w ten sposób pomogła 72-letniej Niemce. 

Na taką pomoc czeka ciągle bardzo wiele osób. Jedną z nich jest Pan Marek. 32-latek związany z ziemią cieszyńską - ojciec dwóch synów, mąż, ratownik górniczy w Jastrzębiu-Zdroju - wiódł spokojne życie do momentu diagnozy. W styczniu po przebytym przeziębieniu czułem się nie najlepiej. Lekarz przepisał mi kolejne antybiotyki, jednak nie było poprawy. Wysłano mnie na morfologię krwi. Po tych badaniach dostałem skierowanie do szpitala w Cieszynie – mówił o swojej chorobie Pan Marek – diagnoza białaczka mielomonocytowa. Jedyną szansą dla Pana Marka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy. Niestety w polskim rejestrze nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Panem Markiem. 

Być może dawca jest wśród osób, które zarejestrują się 15 czerwca w bazie. Celem akcji na który wskazują koordynatorzy już również dotarcie do jak największej liczby ludzi z informacją na temat tego, jak wygląda dawstwo.  Chcemy obalić stereotypy, że nie jest to igła którą wbija się w kręgosłup. Nie ma takiej procedury – zaznaczył Leszek Lewandowski, który omówił również drugą metodę pobrania szpiku. [Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Sam zabieg trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej.  Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu]. 

Dodajmy, iż w polskiej bazie zarejestrowanych jest ponad 1 mln 250 tys. potencjalnych dawców szpiku kostnego. Już ponad 4 tys. 200 osób zostało faktycznymi dawcami od 2009 roku. Jako Fundacja mamy się czym chwalić. To jest i dużo i mało. Dużo, bo sama liczba robi wrażenie, natomiast niestety co piąty pacjent w Polsce nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Na całym świecie potencjalnych dawców szpiku kostnego jest ponad 29 milionów. W momencie kiedy dawcy nie uda się znaleźć w Polsce szuka się go w światowych bazach – zwraca uwagę Lewandowski. Dodajmy, iż Polska jest na 3 miejscu w Europie i 7 na świecie jeżeli chodzi o ilość osób wpisanych do bazy potencjalnych dawców. Dwa pierwsze miejsca w Europie należą do Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

Akcję w powiecie cieszyńskim wspiera wiele osób i instytucji, sportowcy – Adam Małysz, bracia Szeja, Ireneusz Jeleń, artyści, znany youtuber Chwytak. Tego dnia będą rozdawane ulotki. Organizatorzy podkreślają by zwracać również uwagę na banery, plakaty i tablice reklamowe. Ciągle poszukiwani są również wolontariusze. Mamy lekarstwo w sobie – każdy z nas może uratować komuś życie – podkreślali koordynatorzy akcji. 

Wiecej o Marku Kamieńskim pisaliśmy w materiale - Rejestracja - to pierwszy krok

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: