Dmuchnij i sprawdź trzeźwość
W Komisariacie Policji w Skoczowie zostały oddane do użytku trzy alkomaty - dwa przenośne (bezustnikowe AlcoBlow) oraz pierwszy w powiecie ogólnodostępny alkomat stacjonarny. Trzy urządzenia zakupiła gmina Skoczów ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Myślę, że są to dobrze wydane pieniądze i poprawi to stan bezpieczeństwa na drogach - mówił przewodniczący komisji Waldemar Saltarius.
- Mieszkańcy, jeśli nie będą tego pewni, będą mogli przyjść do komisariatu i zrobić badanie. Aby mieć absolutną pewność, że mogą wsiąść za kierownicę. Niestety, panuje wiele stereotypów, dotyczących działania alkoholu. Jak wskazują statystyki, większość kierowców zatrzymanych przez policje to osoby, które piły alkohol wczoraj a nie dzisiaj. Są w przeświadczeniu, że jeśli zjedli śniadanie, wzięli prysznic to są już trzeźwi. - komentuje burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.
Jak mówił podczas spotkania w skoczowskim komisariacie po. pierwszego zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie podinsp. Rafał Machaczka – dziękuję władzom samorządowym za wsparcie. Jedną z istot funkcjonowania tego alkomatu jest to, że jest on obsługiwany tylko i wyłącznie przez osobę, która się u nas stawi i jest ono całkowicie anonimowe.
Zanim do komisariatu dotarło urządzenie, kierowcy i tak zgłaszali się tutaj i prosili policjantów o zbadanie trzeźwości. - Potwierdzają to dyżurni, w weekend kilkadziesiąt osób przychodzi na komisariat i prosi o zbadanie stanu trzeźwości - dodaje podkom. Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.
Skoczowskiej policji przydadzą się również dwa przenośne alkomaty: - Będą służyły w codziennej służbie. Dzięki nim można dokonać wstępnej weryfikacji, czy osoba jest nietrzeźwa czy nie. Stacjonarne urządzenie zapewne ułatwi prace policjantów, bo czasami ustawiała się do nas kolejka osób chętnych na badanie. Teraz każdy może sam skorzystać z urządzenia – wyjaśnia zastępca Komendanta KP w Skoczowie nadkom. Arkadiusz Bloch. Jak dodaje, zdarzały się przypadki, że wynik badania był pozytywny i badana osoba po kilku godzinach wracała ponownie na badanie.
Test jest banalnie prosty, wystarczy do szczeliny wsunąć ustnik i przez kilka sekund wdmuchiwać powietrze. Po chwili otrzymujemy wynik.
Alkomat jest dostępny w holu głównym skoczowskiego komisariatu. Można z niego skorzystać o każdej porze dnia i nocy. Alkomaty kosztowały 6 tysięcy złotych.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.