Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powalczą o medale

Za nieco ponad tydzień w Rio de Janeiro rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie. W liczącej 101 sportowców polskiej ekipie znajdą się również reprezentanci Śląska Cieszyńskiego. Janusz Rokicki walczyć będzie w pchnięciu kulą, Mirosław Madzia w rzucie dyskiem.

- Dobiegamy do końca, jeśli chodzi o przygotowania do paraolimpiady. Nasz region będzie reprezentowało aż dwóch paraolimpijczyków – mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Gryżboń trener KS Mosir Cieszyn. W Rio de Janeiro zobaczymy Janusza Rokickiego i Mirosława Madzię.

Gryżboń, który będzie towarzyszył sportowcom na igrzyskach przyznaje, że przygotowania zaczęły się już w listopadzie. - I w tym miejscu trzeba podziękować burmistrzowi Cieszyna za wsparcie finansowe tych przygotowań. Mieliśmy możliwość treningu na sali, boisku i siłowni. Wsparcie było konieczne. Janusz Rokicki nabawił się kontuzji, potrzebne były pieniądze na jej leczenie. - mówi. Jak dodaje trener, Janusz Rokicki jest do rywalizacji bardzo dobrze przygotowany. Zdaniem Gryżbonia możemy liczyć na złoty medal w pchnięciu kulą. - U Mirka widzę brąz. Mam nadzieję, że wyjdzie tak, jak zaplanowaliśmy. Proszę trzymać za nas kciuki i myśleć pozytywnie.

- Dzięki pomocy mogłem rehabilitować mój łokieć, dziękuję pani Danucie Tadel za wsparcie i leczenie. Będziemy się starać w miarę możliwości dobrze wystąpić. - mówi Janusz Rokicki. - Tak jak trener powiedział, będzie ciężko, ale jadę po to, żeby powalczyć o medal. Dziękuję burmistrzowi za finansową pomoc. - przyznał Mirosław Madzia, który startuje w rzucie dyskiem w kategorii osób niewidomych.

Zawodnicy w środę, 31 sierpnia złożą w Warszawie ślubowanie. 1 września wylatują do Rio de Janeiro. Czasu na aklimatyzację będzie sporo, bo pierwszego zawodnika – Mirosława Madzię na stadionie olimpijskim zobaczymy 12 września. Janusz Rokicki o medal walczyć będzie pięć dni później – 17 września.

- Dziękujemy za wasze zaangażowanie i pracę, życzymy sukcesów. Będziemy obserwować zawody i witać was z otwartymi sercami. Niezależnie od wyników, chociaż życzymy tych najlepszych. - dodaje burmistrz Ryszard Macura.

Warto przypomnieć, że dzięki inicjatywie #TakdlaRio, której twórcami byli Katarzyna Rogowiec, Tomasz Hamerlak i Janusza Rokicki, Telewizja Polska relacjonować będzie tegoroczne igrzyska paraolimpijskie. - To olbrzymi sukces wszystkich naszych kibiców i wszystkich tych, którzy nas dopingowali. Według prowadzonych statystyk o akcji #TakdlaRio do tej pory usłyszało około 3 milionów osób i uzyskała ona poparcie ponad 20 tysięcy kibiców. Dziękujemy za zaangażowanie! To dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie duża motywacja, aby kontynuować kampanię, nadal przybliżać ideę sportu paraolimpijskiego, aby promować i pokazywać sylwetki sportowców z niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Rogowiec, ambasadorka kampanii #TakdlaRio, narciarka biegowa i trzykrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich.

Jak informuje strona TVP, - transmisje znajdą się zarówno w TVP1, TVP Sport, oraz na stronie SPORT.TVP.PL. Blok paraolimpijski będzie nadawany na żywo od ok. 23:30 i potrwa trzy godziny. Pierwsza relacja "live", z ceremonii otwarcia, już w środę, 7 września, o 23:00. Codziennie ok. godz. 8:30 w specjalnym programie "Pełnosprawni – nasze Rio" nastąpi podsumowanie zakończonego dnia igrzysk.

Podczas igrzysk paraolimpijskich w 2012 roku w Londynie biało-czerwoni zdobyli 36 medali, w tym 14 złotych. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła dziewiąte miejsce.

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-30 07:13:30
doram: Może się czepiam ale kulą się pcha, nie rzuca.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: