Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Radni chcą zobaczyć dworzec

Decyzje jeszcze nie zapadły, ale niewykluczone, że być może jeszcze w tym roku gmina Skoczów stanie się właścicielem dworca kolejowego. Piłeczka jest po stronie radnych.

O temacie przejęcia dworca kolejowego przez Skoczów pisaliśmy kilkukrotnie. Choć była już taka możliwość, to w lutym ubiegłego roku radni nie zdecydowali się na przejęcie mienia PKP. Argumentowano to wówczas fatalnym stanem budynku oraz brakiem kursów pociągów na linii Bielsko – Cieszyn.

Minęło kilkanaście miesięcy, dworzec jak straszył, tak straszy, jednak już od wiosny tego roku, nastawienie władz Skoczowa odnośnie przejęcia dworca się zmieniało. Miało to związek z zapowiadanymi przez władze PKP dużymi inwestycjami na linii od Katowic do Wisły. Pojawiły się również plany remontu odcinka z Goleszowa do Cieszyna. To inwestycje na najbliższe pięć lat, jednak są szanse, że na liniach kolejowych pojawi się więcej pociągów.

Decyzji o przejęciu dworca w Skoczowie nie ma, ale radni do tematu wrócili. Chcą obejrzeć budynek od środka. - Nie dziwię im się, bo każdy widzi, jaki jest jego stan. - mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Perspektywa remontu linii 190 spowodowała zainteresowanie dworcem. - Czas płynie szybko, nie może być tak, że okaże się, że będziemy mieć ohydny dworzec, kiepską wizytówkę Skoczowa na uczęszczanej linii kolejowej. Trwają konsultacje w Ministerstwie Infrastruktury, będziemy bombardować ich wnioskami. Przedłużenie tej linii do Bielska ma olbrzymie szanse powodzenia. Wówczas Skoczów, jako miasto przelotowe, przez które przejadą wszystkie pociągi jadące do Wisły, Cieszyna czy Bielska, musi coś z tym dworcem zrobić - dopowiada burmistrz.

Jak dodaje, tematu tego nie da się uniknąć i jak zaznacza, będzie namawiał radnych, by dworzec przejęli. Warunkiem ma być jednak cena nabycia. Skoczów nie chce, tak jak zrobiła to Wisła, dworca kupować. - Wisła swój kupiła za pół miliona, rozmowy idą jednak w tym kierunku, że dworzec mamy przejąć za darmo. Nie zgadzamy się jednak z warunkami PKP, które mówią o tym, że gmina musi zapewnić 24-godzinną obsługę ruchu pasażerskiego. To stawianie nas pod ścianą - mówi Sitko.

Spółka PKP ma przygotować nową wycenę wartości obiektu i przyległych terenów. W najbliższych dniach radni mają zapoznać się ze stanem technicznym skoczowskiego dworca kolejowego.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-29 20:01:40
An.: Oglądam to cudo od wielu lat i zaskoczony jestem faktem, że nikt z szacownych Radnych do tej pory tego nie widział. No to niech Radni zobaczą, bo rzeczywiście można tam wiele zobaczyć... Ciekawe czy inne piękne zakątki miasta widzieli...? A może przy okazji za Caritasem skręcą w prawo i spacerkiem przejdą w kierunku skrzyżowania z dwupasmówką (oj jest tam co widzieć, choć każdy widzi, to co chce widzieć)...
2016-08-29 20:37:44
mustafa21: Jednym słowem masakra, tak jak i w Cieszynie. A szkoda bo pociągi to najfajniejszy środek transportu. Ale ten problem to w całej Polsce.
2016-08-29 20:47:22
Karmelek: To jednak nie będzie trasy rowerowej na torowisku do Bielska??? http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,34712,rower-zamiast-pociagu-.html <br />Jaka szkoda...A może jednak ktoś tu jest niedoinformowany???
2016-08-29 20:57:06
Przepierón: Hohoho a to sie pofatygują, jestem pod wielkim wrażeniem, żeby tylko ten dworzec znaleźli bo w nawigacji może go już nie być. Lepiej niech jadą jakimś wspólnym busem bo swoimi limuzynami mogą dworca nie znaleźć.
2016-08-29 21:31:36
ciotka matylda: W świetle ostatniej informacji o próbie przekształcenia torowiska w ścieżkę rowerową decyzja radnych wydaje się dość kuriozalna. Jednak działania w kierunku darmowego przejęcia dworca wydają się rozsądne. Chociaż moim zdaniem to PKP powinna dopłacić do tego interesu a nie wymuszać na przejmującym nierealnych zadań. Boję się, że po zapoznaniu się ze stanem obiektu,radnym przejdzie chęć przejęcia tej ruiny. Z drugiej strony trudno zostawić taki piękny zabytkowy dworzec na pastwę losu. Niezależnie od sentymentu problemem jak zwykle okażą się fundusze. Uruchomienie linii 190 prędzej czy później nastąpi więc trzeba być przygotowanym na ten moment.
2016-08-29 21:50:04
ciamajda: Może by tak poszukać jakiegoś spadkobiercy? W Warszawie nie byłoby z tym problemu.
2016-08-29 22:34:41
Przepierón: @ciamajda, dobrze kombinujesz, może to dopiero początek biegu a radni może wcale nie są tacy bezradni i już wiedzą co się z dworcem stanie. Jeżeli PKP chce go za darmo oddać a UM Cieszyn go nie przyjmie to oddadzą go za bezcen prywatnemu inwestorowi-złodziejowi, słyszałem że w Cieszynie jakaś fundacja jest bardzo głodna.
2016-08-30 06:14:55
bronek91: Chcą przekazać za darmo, bo pewnie obawiają się zarzutu o dewastację zabytku;D Zawsze można tam przenieść, np. Opiekę społeczną;D A tak na serio, uruchomienie nowych linii w niczym nie pomoże, Gmina jest zbyt mała aby rozwiązać problem systemowy polskiej PKP. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa ścieżki, z pewnością rowerkiem do BB byłoby szybciej niż pociągiem a ten budynek można przeznaczyć np. na restaurację funkcjonującą w sezonie, można tam zrobić wypożyczalnie rowerów itd. Może za 50 lat, jak UE będzie jeszcze istnieć to może sypnie środki na budowę nowych torów, bo te obecne zasługują tylko na rozbiórkę....
2016-08-30 07:39:52
bronek91: Tak z ciekawości, Gmina jest kompetentna do organizowania transportu publicznego na poziomie lokalnym i ponad-gminnym? Może Powiat lepiej spełniłby to zadanie?
2016-08-30 08:24:03
Przepierón: @bronek91 Co Ty to wypisujesz? <br />\&quot;Może za 50 lat, jak UE będzie jeszcze istnieć to może sypnie środki na budowę nowych torów\&quot;<br />Jak słucham mediów i innych podwórkowych mądrali to tylko słysze że Unia to zło i że Polska więcej wpłaca niż dostaje, także jak Unia padnie to miód z kranów popłynie, tak jak w latach 90-tych a te tory do Bielska będą pozłacane. :D
2016-08-30 14:06:31
bronek91: Faktycznie, że sam na to nie wpadłem;) Teraz załóżmy że dostaliśmy środki np. 50 mln złotych zakładam, ciekawe ile z tej sumy trafiłoby faktycznie na tory a ile do kieszeni \&quot;głównych wykonawców\&quot; i podwykonawców oraz na obsługę administracyjną przedsięwzięcia;)
2016-09-01 11:06:44
bangla: Sprzedać prywaciarzowi. Gmina ma pieniądze na utrzymanie kolejnego budynku? Swoją drogą PKP, sobie to fajnie wymyśliło, oddadzą za darmo, ale dworzec (jego utrzymanie) za darmo też chcą mieć. Pociągi nie jeżdżą bo ludzie przestali jeździć pociągami na trasie Cieszyn Skoczów i tyle. Może jakby jaki parowóz jeździł to była by to jakaś atrakacja turystyczna, ale tak to na cholere nam ten dworzec?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: