Trwa 53. Tydzień Kultury Beskidzkiej
W sobotę (06.08) rozpoczęła się największa impreza folklorystyczna w Polsce - 53. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przez najbliższy tydzień będzie można podziwiać piękne stroje, tańce i posłuchać muzyki z różnych zakątków Polski i świata. Zespoły i kapele wystąpią w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie oraz w Bielsku-Białej.
W Wiśle oficjalne otwarcie TKB miało miejsce w sobotę (06.08). Barwny i rozśpiewany korowód zespołów przyciągnął na wiślański Rynek tłumy. Była to bowiem okazja do zapoznania się z tegorocznym bogatym programem imprezy, a także z zespołami które wystąpią w ramach TKB. Artyści, docierając na płytę Rynku, zaprezentowali tylko króciutkie fragmenty swoich programów. W pełnej krasie może je podziwiać w Amfiteatrze im. S. Hadyny. Codziennie od godziny 11.00 na placu B. Hoffa odbywają się z kolei koncerty kapel polskich i zagranicznych.
W inauguracyjnym korowodzie w Wiśle oraz otwarciu TKB wzięli udział włodarze miasta, powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele duchowieństwa, radni Sejmiku Województwa Śląskiego oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia 53. Tygodnia Kultury Beskidzkiej dokonał Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok wraz z Małżonką. 53. Tydzień Kultury Beskidzkiej to okazja do tego, aby wspólnie z mieszkańcami Wisły powędrować po kulturze, zwyczajach nie tylko Górali Beskidu Śląskiego, Żywickiego ale również innych zakątków naszego kraju i całego świata. Mam nadzieję, że ta wspólna podróż będzie podróżną niezapomnianą i wszyscy będziemy się dobrze bawić – mówił włodarz.
W części oficjalnej przed publicznością wystąpił również Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB. Komitet Koordynacyjny, czyli organizatorzy TKB, co roku od kilkunastu lat przyznaje nagrody dla jednego z beskidzkich zespołów. W tym roku nagroda ta przypada Zespołowi Wisła z Wisły – ogłosił Leszek Miłoszewski, po czym pogratulował wyróżnionemu zespołowi. Zanim licznie zgromadzona w wiślańskim amfiteatrze publiczność odśpiewała nagrodzonemu zespołowi „Sto lat”, nie mogło również zabraknąć takiej pieśni jak „Szumi jawor, szumi…”.
To jednak nie koniec atrakcji w ramach TKB. Przed nami jeszcze wiele koncertów i imprez. W Amfiteatrze im. S. Hadyny koncerty odbywają się codziennie od godziny 17.00 / 18.00. TKB to jednak również szereg imprez towarzyszących takich jak: wystawa rzeźby Józefa Szypuły, warsztaty rękodzieła i koronki koniakowskiej, różnego rodzaju wystawy, wykłady, wycieczki, gry i zabawy. Codziennie po koncertach w Parku Kopczyńskiego odbywają się również potańcówki na wiślańskiej binie.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.