Przyjazny urząd: Dowody osobiste
Na początek najprostsza sprawa. Jak wyrobić dowód osobisty?
Po ubiegłorocznej rewolucji związanej ze zmianą w Urzędach Stanu Cywilnego teraz nie musimy iść już do urzędu w miejscu zamieszkania. Wniosek możemy złożyć w dowolnym urzędzie w Polsce. Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne.
Co trzeba zatem zrobić żeby otrzymać nowy dowód osobisty?
Jeśli chcemy wyrobić dowód osobisty po raz pierwszy musimy udać się do urzędu stanu cywilnego osobiście i złożyć wniosek o jego wydanie. Jeśli to już nie pierwszy nasz dowód osobisty, możemy założyć profil zaufany i skorzystać z platformy e-puap. Dzięki niej bez wychodzenia z domu możemy złożyć wniosek za pomocą internetu. Z platformy e-puap korzystają już urzędy w całej Polsce, również te znajdujące się w powiecie cieszyńskim.
Do wniosku należy załączyć kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym, jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
W przypadku wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi.
Wniosek o dowód osobisty może złożyć osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem jest:
- osoba małoletnia, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny (wydanie dowodu osobistego dziecku umożliwia swobodne przekraczanie granicy na terenie Unii Europejskiej)
- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie pozostająca pod władzą rodzicielską, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców,
- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie niepozostająca pod władzą rodzicielską – wniosek składa opiekun prawny,
- osoba ubezwłasnowolniona częściowo – wniosek składa kurator.
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek. W przypadku osób nieposiadających zdolności do czynności prawnych lub posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbioru dokonuje rodzic, opiekun prawny lub ustanowiony kurator. Dowód osobisty może odebrać w gminie pełnomocnik. Czas oczekiwania na dokument to 30 dni. Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji można sprawdzić, czy nasz dokument jest już gotowy do odbioru. ZOBACZ
W nowych dowodach brak jest informacji dotyczących: adresu zameldowania, podpisu właściciela dowodu osobistego oraz danych dotyczących rysopisu (kolor oczu oraz wzrost).
Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego
(cognitio)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.