Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 9/16 - Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski w Pogórzu

W 1982 roku ks. Karol Picha, proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie po długich staraniach otrzymał zgodę od władz komunistycznych na budowę dwóch kościołów: w Skoczowie na Górnym Borze oraz w Pogórzu. Pierwszym duszpasterzem i budowniczym kościoła w Pogórzu został ks. Ludwik Kieras. Jego zapał porwał parafian, którzy aktywnie włączyli się w to dzieło.

Kamień węgielny dla świątyni w Pogórzu poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł podczas spotkania z wiernymi na lotnisku w Katowicach-Muchowcu - jednym z punktów pielgrzymki papieża do Polski w czerwcu 1983 roku. Autorami projektu przyszłego kościoła byli architekci z Bielska-Białej: Jerzy Skulimowski i Mirosław Siwczyk. W międzyczasie, rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy, którą ukończono i poświęcono w sierpniu tego samego roku. Już w lutym 1984 roku parafia w Pogórzu została erygowana.

5 maja 1987 roku rozpoczęto się roboty ziemne pod budowę kościoła. Przez cały następny rok trwało betonowanie fundamentów, grodzenie cmentarza, kościoła i probostwa. W 1989 roku zaczęło się wznoszenie murów kościoła. W czerwcu 1991 roku zabetonowano słupy i ławy nośne kościoła. Prace przy wznoszeniu świątyni trwały jeszcze w latach 1992-1994. Później nastąpił etap prac wykończeniowych: betonowanie posadzki i schodów, instalowanie ogrzewania, oświetlenia oraz nagłośnienia. Wykonano również drogę procesyjną wokół kościoła, odwodnienie, zagospodarowano tereny zielone, itp. 24 maja 1998 roku z tymczasowej kaplicy przeniesiono na stałe do kościoła Najświętszy Sakrament.

W wejściu głównym do kościoła znajdują się dwie figury: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Anioła Stróża – dar rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. Przy drzwiach wejściowych do świątyni umieszczonych zostało pięć marmurowo-mosiężnych kropielnic - zostały one zaprojektowane i ofiarowane przez państwa Bogusławy i Stanisława Gwizdoniów.

Ściany kościoła ozdabiają polichromie bielskiego malarza Wiesława Wnętrzaka. Są one utrzymane w jednolitym stylu. Przedstawiają one ważne postaci historyczne, m.in.: królów Polski - Władysława II Jagiełłę, Jana III Sobieskiego i Jana II Kazimierza; św. Jana Sarkandra, św. Maksymiliana Kolbe, Kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszkę oraz Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przy parafii działa wiele wspólnot, m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Świetlica Anioła Stróża oraz chórek dziecięcy "Wesołe nutki". W zabudowaniach parafialnych urządzono ponad 100 miejsc noclegowych oraz dużą salę konferencyjną, z których co roku korzysta kilka tysięcy uczestników odbywających się w Pogórzu rekolekcji i dni skupienia, a także charytatywnych turnusów wypoczynkowych. Ośrodek rekolekcyjny dysponuje też zapleczem rekreacyjnym: salą do gier: tenisa stołowego, bilardu i piłkarzyków, siłownią, boiskiem do siatkówki plażowej i koszykówki.

Na stronie internetowej parafii odnajdziemy m.in. transmisję wideo z mszy świętych, a także... test wiedzy o historii miejscowego kościoła.

Proboszczem parafii jest ks. kan. Ignacy Czader; wikariuszem - ks. Grzegorz Pasternak.

Plan nabożeństw dostępny jest na stronie: http://www.pogorze.katolik.bielsko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=85&Itemid=85.

Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku po Mszach św. wieczornych.

Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski w Pogórzu
Pogórze 286
43-430 Skoczów
tel: (33) 853 24 15, (33) 857 85 24
http://www.pogorze.katolik.bielsko.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: