Tajna Krytyka Polityczna
We wtorek (5 października) w siedzibie cieszyńskiej Krytyki Politycznej odbyło się spotkanie na ten temat. Niestety tajne, dla wybranych i zamknięte dla mediów.
Relacja ze spotkania została opublikowana 5 października na portalu Krytyki Politycznej. Pozwolę sobie przytoczyć ją w całości: „5 listopada 2013, o godz.10.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, instytucji miejskich, Rady Miejskiej, organizacji pozarządowych, architekci i mieszkańcy celem ponownego przyjrzenia się pozostawionym przez grupę studentów (University of Plymouth, UK) koordynowaną przez dra Krzysztofa Nawratka koncepcji tymczasowego dworca autobusowego w Cieszynie. Moderacja: Joanna Wowrzeczka”.
Dla wielu osób – nawet zainteresowanych sprawą – to spore zaskoczenie. Dotychczasowe spotkania wokół projektów prezentowanych przez studentów dra Krzysztofa Nawratka były otwarte dla publiczności, a jej zapowiedzi pojawiały się w mediach i na Facebooku. Tym razem, mimo informacji, że w spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miasta, jego zapowiedź nigdzie się nie ukazała. Skąd zatem mieszkańcy o nim wiedzieli? Nie wiadomo także wedle jakich kryteriów zaproszeni byli przedstawiciele samorządów, władz i organizacji społecznych? Powiedzmy sobie to jasno i wyraźnie: w przypadku jednego z najboleśniejszych problemów Cieszyna prowadzone są dyskusje za plecami opinii publicznej. Dlaczego? Rozumiem zamknięte spotkanie z udziałem burmistrza i jego doradców, na którym dyskutowane są rozwiązania. My nie zapraszamy gości na spotkania redakcyjne OX.pl. Sęk w tym, że podczas nich nie zapadają decyzje istotne z punktu widzenia interesów publicznych, a po ich zakończeniu nie publikujemy informacji, z której wynika, że nasze zamknięte spotkanie było czymś w rodzaju otwartych społecznych konsultacji.
Tak samo jak nie sposób znaleźć informacji o samym spotkaniu, nigdzie – co oczywiste – trudno odpowiedzieć kto był jego organizatorem. Wiemy, że odbyło się w siedzibie Krytyki Politycznej i moderowała je szefowa cieszyńskiej KP - dr Joanna Wowrzeczka. Dlatego pozwoliłem sobie wysłać do Krytyki Politycznej prośbę o udzielenie informacji o spotkaniu. Niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Co smuci w przypadku organizacji, która walczy o jasność i przejrzystość władzy publicznej i sama organizowała szkolenia w sprawie dostępu do informacji publicznej.
Moje pytania trafiły do Joanny Wowrzeczki, Anny Cieplak, Agnieszki Muras i Anny Pluty. Pozwolę sobie je tutaj upublicznić, z nadzieją, że to przybliży nas do poznania na nie odpowiedzi:
1. Jaki był cel spotkania? Jaki był jego status?
2. Kto był jego organizatorem?
3. Kto uczestniczył w tym spotkaniu?
4. Jakimi kryteriami kierowano się przy zapraszaniu uczestników spotkania?
5. Do kogo wysłano zaproszenie? Kto z niego nie skorzystał i czy organizatorzy wiedzą jaki był powód ewentualnej odmowy?
6. Czytam o udziale w spotkaniu „mieszkańców:. W jaki sposób poinformowano mieszkańców o możliwości wzięcia udziału w spotkaniu?
7. Czy media otrzymały zaproszenie na nie. Tak/Nie? Dlaczego?
8. Jakie zapadły decyzje?
9. Proszę o komentarz, czy organizowanie spotkań zamkniętych dla opinii publicznej w tak istotnych dla miasta i jej mieszkańców sprawie jest - według Was - w porządku i w zgodzie, z postulowanym także przez środowiska KP, kryterium przejrzystości działań podmiotów życia społecznego i organów władzy samorządowej?
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.