Jubileusz Banku Spółdzielczego już za tydzień
Przyjmował różne nazwy, zmieniał formy organizacyjne, ale od 140 lat nieprzerwalnie wspiera mieszkańców Cieszyna i sąsiednich gmin. Bank Spółdzielczy w Cieszynie czyli dawne Towarzystwo Zaliczkowe to instytucja, której losy na zawsze splotły się z historią Cieszyna. Jej ślady można napotkać chociażby spacerując po mieście, przykładowo ulicą Filasiewicza, czy odwiedzając Park Adama Sikory w Czeskim Cieszynie.
Pod koniec XIX wieku polscy rolnicy i rzemieślnicy byli finansowo zależni od banków należących do Niemców lub ich zwolenników – tylko tam mogli uzyskać kredyt, przyznawany jednak na bardzo wysoki procent. Założenie pierwszej polskiej instytucji finansowej na Śląsku Cieszyńskiej dało dostęp do tanich pożyczek. Towarzystwo Zaliczkowe w Cieszynie szybko stało się ekonomicznym zapleczem polskiego ruchu narodowego, wspierało finansowo różne towarzystwa gospodarcze i oświatowe, prywatne przedsiębiorstwa oraz spółki, między innymi rolnicze.
Sukces Towarzystwa Zaliczkowego w Cieszynie miał wielu ojców. Pierwszy statut, uchwalony na zebraniu konstytucyjnym 28 października 1873 roku podpiało 122 członków założycieli, a wśród nich osoby należące do wszystkich warstw polskiej społeczności, bez względu na majętność, wyznanie czy pochodzenie. Najdłużej związanym z instytucją działaczem był Hilary Filasiewicz. Nie bez powodu jedna z ulic w Cieszynie otrzymała nazwę właśnie po nim. Jako dyrektor instytucji w latach 1875 - 1922 doprowadził Towarzystwo Oszczędnośc i Zaliczek (nazwa obowiązująca od 1874 roku) do rozkwitu. Z jego inicjatywy powstawały kolejne filie TOiZ na Śląsku Cieszyńskim, a dzięki wypracowanym zyskom Towarzystwo zaczęło wspierać polską oświatę i kulturę.
Drugim działaczem, który odegrał wyjątkową rolę w historii pierwszej polskiej instytucji finansowej na Śląsku Cieszyńskim był Adam Sikora, księgowy TOiZ, a zarazem jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie. Na początku XXw., korzystając z własnych oszczędności, Adam Sikora zakupił nadrzeczne nieużytki z przeznaczeniem na ogródek jordanowski i miejsce zabaw dla tutejszych Polaków. We wrześniu 1914r. urządzony społecznym wysiłkiem park posłużył jako miejsce zakwaterowania i ćwiczeń cieszyńskiego batalionu Legionów Polskich, a w 1918 r. ujeżdżali tu swe konie polscy ułani. Położony nad Olzą Park Adama Sikory istnieje do dzisiaj w Czeskim Cieszynie przy ul. Kastanovej.
Bank Spółdzielczy w Cieszynie, czyli najstarsza polska instytucja finansowa na Śląsku Cieszyńskim w tym roku obchodzi swoje 140-lecie. Z tej okazji, dla zaproszonych gości, organizowany jest uroczysty Koncert Galowy, który odbędzie się 26 października 2013 roku o godz. 15:30 w Teatrze im. A. Mickiewicza przy Pl. Teatralnym 1.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.