Spotkanie w sprawie 6-latków w szkole
Na spotkanie dotyczące przyszłych uczniów - sześciolatków posłanka Aleksandra Trybuś zaprosiła wielu gości. Zjawiły się takie osoby jak Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej Elżbieta Adamowska, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie Lucyna Legierska, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Cieszynie Bogdan Ficek oraz metodyczka nauczania zintegrowanego w klasach I-III Barbara Sosna kolejny raz przedstawiali argumenty, przemawiające za wcześniejszym rozpoczęciem przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej.
Rolę gospodyni pełniła dyrektor SP 1 Grażyna Jabłońska. W 2009 roku weszła w życia ustawa, mająca na celu nowy, podstawowy program kształcenia. W podstawie programowej edukacji przedszkolnej nie uwzględnia się dzieci 6 letnich, dla nich wymagania opisane są w klasie I. Pozostawienie do decyzji rodziców posłania 6-letniego dziecka do szkoły miało na celu dodanie niektórym szkołom, gminom czasu na lepsze przygotowanie swojej infrastruktury na przyjęcie młodszych dzieci. Również w tym roku szkolnym decyzję podejmują jeszcze rodzice.
– Dzisiejsza szkoła jest inna, niż ta, którą pamiętamy – mówiła Barbara Sosna – Jest przygotowana do pobytu dzieci młodszych. W każdej klasie jest przestrzeń do nauki i do zabawy, świetlice przypominają sale w przedszkolach. Szkoły posiadają place zabaw, sale do zabaw ruchowych – dodała.
Bogdan Ficek mówił z kolei, że Cieszyn jest przygotowany na przyjęcie dzieci 6 letnich, nie mniej jednak na rok szkolny 2013/14 do szkół podstawowych zapisano ok. 16 % uprawnionych
Celem spotkania było rozwianie lęku rodziców przed posłaniem do szkoły swojej 6-letniej pociechy oraz znalezienie przyczyny ich wciąż dużej obawy przed szkołą. Specjaliści udowadniali, że dzieci 6-letnie są osobami ciekawymi świata, chętnie i łatwo podejmującymi wyzwania – że posyłając dziecko do szkoły o rok wcześniej rodzice nie skracają mu dzieciństwa, ale dają możliwość skorzystania z większej ilości bodźców i doświadczeń, jakie daje szkoła.
Przemek Loter
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.