Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weź udział w konsultacjach zmian w programie „Aktywny samorząd”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących projektu zmian w pilotażowym programie „Aktywny samorząd”. Swoje uwagi i propozycje zmian programu można przesyłać do 17 września.

„Aktywny samorząd” to program, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymać dofinansowanie m.in. do dostosowania samochodu, na naprawę wózka elektrycznego, zapewnienie opieki dla osoby zależnej, ale też na uzyskanie wyższego wykształcenia. W tym roku Program składał się z dwóch modułów: Likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową i Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Po latach funkcjonowania Programu, zarząd PFRON postanowił przeprowadzić jego modyfikację. Przyczyną podjęcia takiej decyzji były wyniki badania społecznego, którego celem było zdiagnozowanie potrzeb osób z niepełnosprawnością w ich własnej ocenie.

„Badania potrzeb osób niepełnosprawnych jednoznacznie wskazują na potrzebę kontynuacji form wsparcia przewidzianych w Programie, a także konieczność zwiększenia oferty programowej, przygotowanej przez Fundusz w odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez osoby niepełnosprawne” – czytamy w dokumencie dostępnym na stronie PFRON. 

Pomysłodawcy przeprowadzenia zmian wskazują za wynikami badania, że wciąż znaczna jest grupa gospodarstw osób niepełnosprawnych, które borykają się z trudnościami finansowymi, nawet w przypadku podstawowych wydatków.

Wśród spontanicznie sygnalizowanych przez uczestników badania obszarów potrzeb, dominowały trzy, wskazane przez więcej niż 15 proc. badanych:

  • potrzeby w obszarze mieszkalnictwa i samodzielnego życia (17 proc.),
  • potrzeby związane z przyrządami, urządzeniami lub technologiami (16 proc.) – obszar najważniejszy dla osób z dysfunkcją wzroku (24 proc.), dysfunkcją słuchu (20 proc.) oraz z niepełnosprawnością ruchową (15 proc.),
  • potrzeby związane z transportem i przemieszczaniem się (16 proc.), w tym przystosowanie środka transportu, obszar szczególnie ważny dla osób z dysfunkcją ruchu (25 proc.).

Wśród wskazań badanych wymieniano zapotrzebowanie na:

  • różnego rodzaju przyrządy/urządzenia/technologie (37 proc.),
  • ułatwienia w zakresie transportu i przemieszczania się (36 proc.), komunikacji (17 proc.), dostępu do informacji (9 proc.).

Zmiany, które PFRON chce wprowadzić w programie mają odpowiadać na te potrzeby. Ponadto rozszerzenie oferty programowej koresponduje z celami przewidzianymi w programie rządowym Dostępność plus oraz ze zmianami wprowadzonymi w 2018 roku w ustawie o kierujących pojazdami. Każdy, kto chce wziąć udział w konsultacjach zmian w programie Aktywny samorząd, może wysyłać swoje uwagi i propozycje do 17 września na adres as@pfron.org.pl. Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej PFRON.

Aktualną treść programu można znaleźć na stronie PFRON.

 

AK, mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: