Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co zrobić w razie zdarzenia drogowego?

Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego (kolizji czy też wypadku) wielu kierowców nie wie, w jaki sposób powinni się zachować i jakie czynności wykonać. Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia i czy wezwać Policję?

Jeśli jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego należy powziąć odpowiednie kroki. Najczęściej wymaga to szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? W przypadku stłuczki, gdy uczestnicy zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, a prowadzący pojazdami byli trzeźwi, nie trzeba wzywać policji, ale należy napisać wspólne oświadczenie z miejsca zdarzenia, w którym sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji. Poszkodowany zgłasza się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Jeśli natomiast okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję.

W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.- informują mundurowi i dodają - Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Mianowicie jest on zobowiązany do:

  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
  • podania swoich danych personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
  • Natomiast, gdy w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest zobowiązany ponadto:
  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się- niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Pamiętajmy, że każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy, który umieszczony na jezdni informuje innych uczestników ruchu drogowego o zdarzeniu drogowym. Za brak trójkąta ostrzegawczego oraz za niewystawienie go w przypadku awarii można dostać mandat karny. - Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.- informują policjanci.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: