Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 21): Żabi Kraj

Gdzieś pomiędzy Skoczowem i Strumieniem znajduje się kraina licznych stawów hodowlanych zwana Żabim Krajem. Inne najczęściej spotykane tutaj nazwy to Kraina Karpia lub Dolina Górnej Wisły. Tym razem Daniel proponuje trasę rowerową, która pozwoli zapoznać się z Żabim Krajem i dosłownie powłóczyć się po okolicy.

Duża liczba stawów a także istniejący od 1955 r. sztuczny zbiornik, zwany Jeziorem Goczałkowickim, liczne bagna i podmokłe łąki okazały się dobrym środowiskiem życiowym dla wielu gatunków ptaków i płazów.

Walory tego regionu dostrzegł już w XV w. Mikołaj Brodecki, marszałek księcia cieszyńskiego Kazimierza II i właściciel Strumienia. Mądry zarządca nie tylko zakładał stawy hodowlane, ale był też pomysłodawcą rozpoczętej w 1488 r. i trwającej 16 lat budowy tamy na Wiśle. Jej celem było uzyskanie dopływu bieżącej wody do pobliskich stawów, a tym samym wzrost ilości hodowli ryb. Doprowadziło to oczywiście do rozwoju regionu.


Mapa 18 w. Ochaby, Drogomyśl (źródło: mapire.eu)

Mapa 18 w. Chybie, Mnich (źródło: mapire.eu)


Dla rowerzystów ten uroczy rejon Śląska Cieszyńskiego również może zaoferować atrakcyjne widokowo i przede wszystkim łatwe trasy, oddalone od ruchliwych dróg.
Prowadzi tędy min pierwszy odcinek budowanej Wiślanej Trasy Rowerowej, która ma przebiegać przez całą Polską i połączyć góry z morzem.


Trasę rozpoczynamy na wylocie Cieszyna przy Szkole Podstawowej nr 7 w Krasnej. Jedziemy do Gumien a następnie żółtą trasą rowerową, która prowadzi nad stawami w Kostkowicach. Mijamy dalej Dębowiec i kierujemy się do Ochab. Po drodze możemy zobaczyć kilka niedużych wież wiertniczych wyposażonych w urządzenia pompowe typu konik. Są to odwierty, w których pozyskuje się leczniczą solankę.

 


Dębowiec odwiert solanki

Dębowiec konik


Z Podlesia jedziemy między stawami do Ochab i przy tabliczce kierującej do Agroturystyki skręcamy w lewo w ulicę Kameralną, a niedługo potem w prawo.


Stawy w Dębowcu

Stawy w Dębowcu


Miejscem wartym odwiedzenia jest niewątpliwie Zagroda Rolna Maciejówka w Ochabach. Tutejszy Skansen to chyba największe na południu Polski tego typu muzeum zabytków pochodzących z gospodarstw rolnych i rybackich oraz wszelkiego rodzaju urządzenia i sprzęty domowego użytku. Odrębną kolekcję stanowią też zabytkowe samochody, rowery i inne pojazdy. Eksponaty znajdują się w tradycyjnej wiejskiej zagrodzie złożonej ze stajni z wozownią, stodoły, chaty, wiatraka i wiaty. Dla grup w Skansenie organizowane są warsztaty edukacyjne z zakresu tradycyjnych prac w gospodarstwie i rękodzieła, zaś dla gości indywidualnych wstęp jest bezpłatny.


Ochaby Zagroda rolna

Ochaby Zagroda rolna

Ochaby skansen


Nieopodal skansenu znajduje się stadnina koni mieszcząca się w dawnym dworze barona Maksymiliana Kalischa. Dwór kupiła później Komora Cieszyńska i przerobiła na folwark. Po odzyskaniu przez Polską niepodległości w 1918 r. część folwarku została przekazana na potrzeby wojska polskiego celem zorganizowana stada rozrodczego dla polskiej kawalerii, natomiast w Ochabach hodowano źrebięta i konie pociągowe.


Ochaby konie

 Ochaby stadnina koni


Trasą rowerową przejeżdżamy pod dwupasmówką Katowice – Wisła, mijamy Dreem Park i jedziemy bulwarem Wisły na nowa kładkę, którą przedostajemy się na drugą stronę rzeki. Stamtąd kierujemy się również bulwarami w tą samą stronę, co płynie Wisła, czyli do Drogomyśla.


Ochaby przejazd pod drogą

Ochaby Dreem park

Ochaby Dreem park

Cierlicko

nad Wisłą w OchabachW centrum wsi naprzeciw kościoła znajduje się zespół parkowo-dworski z początków 18 w., który możemy zobaczyć tylko z zewnątrz, gdyż mieści się tam ośrodek opiekuńczo – wychowawczy. Pierwotnie pałac był piętrowy, ale prawdopodobnie na skutek jednego z pożarów mających miejsce w drugiej połowie 19 w. zlikwidowano górną kondygnację.


Pałac w DrogomyśluWracamy do szkoły i jedziemy ulicą Wiejską a potem - za czarnymi znaczkami trasy Nordic Walking - do Zabłocia. Stamtąd „Szlakiem Myślistwa” przez Frelichów do zakątka zwanego Rykalec nad brzegiem jeziora Goczałkowickiego.
Podążamy tylko kawałek wałem jeziora w prawo i niedługo zjeżdżamy ścieżką do widocznej drogi asfaltowej.


Rykalec

 Jezioro Goczałkowickie

Jezioro GoczałkowickieZarzecze to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Po raz pierwszy wzmiankowana była w 1223 r. jako Zasere. Nazwa wskazuje, że mieszkańcy osiedlili się za rzeką. Oczywiście chodzi tu o rzeką Wisłę.
Najprawdopodobniej Zarzecze należało początkowo do dekanatu Oświęcim i podlegało diecezji krakowskiej. W 1177 r. okolice późniejszej Pszczyny i Strumienia zostały podarowane Mieszkowi Plątonogiemu, powiększając obszar księstwa opolsko- raciborskiego. W wyniku dalszego rozbicia dzielnicowego powstało Księstwo Cieszyńskie a jego granica została ustanowiona na rzece Wiśle, zostawiając Zarzecze po stronie cieszyńskiej a miejscowość Wisłę (Niemiecką, obecnie Małą) po stronie raciborskiej.

Przeprawy przez rzekę w okolicach Zarzecza i Strumienia były następnie przedmiotem licznych sporów pomiędzy książętami cieszyńskimi a właścicielami Ziemi Pszczyńskiej. Stosowną umowę podpisano w 1553 r., a w niej oznajmiono również, że w okolicy Strumienia i Zarzecza na Wiśle będzie istnieć zawsze zapora (śluza). Miejscowość nie omijały też powodzie.


Mapa 1750 Strumień, Zarzecze, Wisła
(źródło: Archiwum w Opawie http://vademecum.archives.cz)W 1948 r. podjęto decyzję o utworzeniu w Goczałkowicach zbiornika wodnego mającego zalać większą część Zarzecza. W 1954 rozpoczęły się wysiedlenia zarzeczan, a rok później zalano centrum wsi i okoliczne tereny.

Z Zarzecza jedziemy do końca drogi asfaltowej, a następnie tzw. Zieloną Groblą przez las do drogi Chybie – Jasienica. Nią tylko kawałek, potem w prawo Wiślaną Trasą Rowerową.


Zielona Grobla

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa RowerowaJedzie się tutaj rewelacyjnie długą prostą szutrową drogą przez las. Wyjeżdżamy przy stawach na granicy Zaborza i udajemy się w stronę Pierśćca. Jedziemy cały czas tak, aby mieć las po prawej stronie. Za torami skręcamy w tzw. Drogę Ochabską, która prowadzi między licznymi stawami przez Gołysz do Ochab.


Zaborze Gołysz stawy

Zaborze Gołysz stawy

Ochaby stawy

Ochaby stawyTutaj przy stawach kierujemy się w stronę Łowiska i restauracji „Pod Borem”, a potem do Kiczyc. Mijamy w Kiczycach Łowisko Karpiowe i za miejscowością zjeżdżamy w prawo nad Wisłę na ścieżkę rowerową, którą docieramy do Skoczowa.

Z trytonowego grodu wracamy starą drogą lub jakimś innym wariantem do Cieszyna.


Trasa liczy ok 65 km.
 

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:

 

Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę  pt. "Najwyżej w Księstwie, czyli Łysa Góra".

źródło: OX.PL
dodał: DaPi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: