Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wciąż dziękują za plony

Sezon dożynkowy trwa. Już w ten weekend za plony dziękuje Skoczów, Wisła i Jasienica. Za tydzień dożynki w naszym regionie zakończy dziękowanie za plony w Istebnej.

W sobotę (8.09.2012r.) za płody ziemi podziękuje Skoczów. 5. Dożynki Gminne rozpocznie o godz.15.00 wyjazd barwnego korowodu z placu Stary Targ. Korowód po przejechaniu ulicami: Objazdową, Mickiewicza, Targową i Ustrońską dotrze na skoczowski Rynek. Tam nastąpi uroczyste otwarcie dożynek. O godz. 16.00 rozpoczną się prezentacje regionalne gminy Skoczów: następnie zaplanowano obrzęd dożynkowy w wykonaniu dzieci przedszkolnych i występy zespołów regionalnych. Zaprezentuje się też  Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, a o wieczorem zabawę zakończy grupa skiflowa „No to co”.


Na dożynki i tradycyjne święto miodu zaprasza Wisła 8 września o godz. 17.00 świętowanie rozpocznie koncert operetkowy Operetka wczoraj i dziś, następnie zabawa taneczna z zespołem "Fire Voice", a to wszystko w wislańskim amfiteatrze. W niedzielę 9 września ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód. Wymarsz o godz. 15.30. Godzinę później modlitwą ekumeniczną rozpocznie się obrzęd dożynkowy następnie wystąpi zespół Wisła. Na godz. 17.30 zaplanowano wręczenie Nagród Miasta Wisły w dziedzinie kultury i sztuki następnie koncert Zespołu "Naladicka" z Czech i konkursy dla dożynkowych gazdów imprezę zakończy zabawa taneczna z zespołami "Naladicka" i "Spectrum" z Cieszyna.


9 września w niedzielę świętować będzie też Jasienica. Tu dożynki rozpoczną się o godz. 12.00 tradycyjnym wyjazdem po gazdów. Następnie w Kościele pw. św. Jerzego odprawiona zostanie dziękczynna Msza św. Około 14.20 korowód dożynkowy dotrze do amfiteatru. Tam zespół Jasieniczanka zaprezentuje obrzęd dożynkowy, następnie wystąpi Orkiestra Dęta z Mazańcowic, zespół folklorystyczny Bystrzyca, kapela góralska Wałasi, orkiestra Jablunkovanka. Dożynki zakończy festyn dożynkowy i zabawa do północy.


Do dziękowania za płody ziemi szykują się też górale w Istebnej. Tam Dożynki zaplanowano na 16 września. O godz. 11.15 w Kościele pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Jaworzynce odprawiona zostanie uroczysta Msza dożynkowa. O godz. 12.30 z Centrum Istebnej do Amfiteatru pod Skocznią uda się tradycyjny korowód dożynkowy. Tam będzie można podziwiać tradycyjny ceremoniał dożynkowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego Zgrapianie i Kapeli Małej Jetelinki. O godz. 14.30 z przygotowanymi konkurencjami zmierzą się gazdowie, na scenie będzie można tez podziwiać występ młodzieży gimnazjalnej która przygotowała sztukę „Zmorysaniec”. Dożynkową imprezę zakończy zabawa taneczna. Początek o godz. 17.00.


KOD

A tak już było... Zobacz fotorelacje:

Dożynki Gminy Strumień fot. Piotr Iwacz

Dożynki Gminy Zebrzydowice fot. PL

Dożynki Ekumeniczne w Brennej fot. Beti

Dożynki Powiatowe w Goleszowie fot. Patryk Kłoda

Dożynki w Ustroniu fot. Patryk Kłodaźródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: