Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wartości osobiste człowieka w ''Jonaszu''

Wartości osobiste to cechy, zachowanie lub normy niezwykle cenne i pożądane przez jednostkę czy społeczeństwo. Większość wartości się zmienia, są dostosowywane do realiów życia, jednak istnieją te nadrzędne, szczególnie ważne, które wyznaczają zachowania człowieka.

15 kwietnia Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynenckie Klub „JONASZ” zorganizowało w swojej siedzibie przy ul. Rynek 19 terapię grupową na temat właśnie wartości osobistych człowieka. Nie chodziło tutaj tylko o ludzi uzależnionych od wszelkich substancji, ale również osoby współuzależnione i takie, które nie mają takich problemów. Terapie grupowe są prowadzone w „Jonaszu” cyklicznie przez kadrę terapeutyczną w osobie Krystyny Chrząszcz, która również prowadzi poniedziałkowe dyżury dla osób mających potrzebę spotkania się z terapeutą uzależnień.

Podczas terapii mówiono głównie o tym, że poszczególne wartości są uporządkowane według stopnia ważności, od najbardziej do najmniej pożądanych, hierarchicznie uporządkowane tworzą społeczny system wartości. Wspólne wartości odgrywają ważną role w społeczeństwie, gdyż podtrzymują i umacniają ład społeczny, są specyficznym drogowskazem dla jednostki czy grupy, motywują do działania, ale wyznaczają także kierunek aktywności. Duże zróżnicowanie wartości może powodować konflikty, zarówno wewnątrz jednostki jak i na szerszą skale, dlatego istotne jest wypracowanie wspólnych, stosunkowo jednolitych wartości.

Zewnętrzną oznaką przestrzegania wyznaczonych wartości jest obserwowalne zachowanie człowieka. Najczęściej występujące rodzaje wartości to:

  • wartość społeczne (człowiek, rodzina),
  • wartości ekonomiczne (praca, wolny rynek),
  • wartości etyczne (dobro, prawda),
  • wartości polityczne (wolność, pokój),
  • wartości estetyczne ( piękno),
  • wartość zachowawcze (zdrowie, życie),
  • wartości emocjonalne (sympatia, miłość),
  • wartości materialne (stabilizacja finansowa).


Cała jedenastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia była zadowolona zarówno z wiadomości przekazanych przez prowadzącą terapeutkę jak i z części praktycznej, w tym z testu dzięki któremu każdy mógł ocenić poziom swoich wartości osobistych. Temat nie został wyczerpany do końca i będzie kontynuowany podczas majowej terapii grupowej w SSA „JONASZ”.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: