Warto wiedzieć: roztocza kurzu domowego (1)
Statystycznie co 10-ta osoba cierpi na alergie wywołane przez roztocza kurzu domowego. To dużo, porównując choćby z alergią na zapachy, z którą zmaga się maksymalnie 3% osób. Czym są roztocza kurzu domowego, jakie są objawy alergii, jak leczyć alergię na roztocza, Czy można się pozbyć roztoczy z domu – takie m.in. informacje przekażemy w dwóch odcinkach materiału.
Roztocze kurzu domowego to grupa mikroskopijnych (0,1–0,5 mm długości) pajęczaków z rzędu roztoczy żyjących w kurzu domowym. Chętnie zamieszkują wykładziny dywanowe i dywany, tapicerowane meble, zasłony okienne, pluszowe zabawki, pościel i materace, a także kępki kurzu gromadzące się na podłodze. Te miejsca zapewniają im schronienie, odpowiednią wilgotność oraz dostęp do pożywienia – głównie ludzkiego naskórka.
Najbardziej optymalne warunki do rozwoju roztocza mają wiosną i latem jednak objawy alergii na roztocza nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Choć w czasie chłodnych miesięcy, gdy temperatura i wilgotność powietrza spadają, populacja roztoczy znacząco się zmniejsza, pozostawiane przez nie odchody nadal są obecne w mieszkaniu. Częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i rzadsze wietrzenie mieszkania sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z alergenami.
Medycyna klasyfikuje roztocza kurzu domowego jako alergeny wziewne, ponieważ dotykają głównie górnych dróg oddechowych, a występujące objawy przypominają uczulenie na pyłki. Alergia na roztocza zazwyczaj objawia się nieżytem nosa, który przebiega z kichaniem, swędzeniem i nadmiarem wodnistej wydzieliny. Wystąpić może również trudny do opanowania kaszel, chrypka i drapanie w gardle, a w skrajnych przypadkach ataki astmy oskrzelowej. Jeżeli cierpimy na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, winowajcą mogą być właśnie roztocza. Jeżeli obserwujemy u siebie podobne symptomy warto skonsultować się z alergologiem, który przebada nas pod kątem ewentualnej alergii, przeprowadzi testy alergiczne i zaproponuje formę leczenia i zapobiegania występowania alergii. Musimy jednak wiedzieć, że antyalergiczne farmaceutyki nie leczą alergii, a jedynie niwelują jej objawy.
Warto więc sprawdzić, skąd bierze się nasz niewyjaśniony dotąd codzienny katar czy kaszel. Badania będą na pewno tańsze niż konsekwencje nieleczonej alergii, a potem uciążliwe z nią życie czy przejście jej w poważniejszą astmę. Jeżeli temat Państwo zainteresował to zapraszamy do drugiej części w której odpowiemy czy roztoczy można się pozbyć z domu, a jeżeli tak to jak to zrobić.
AK, mat. info
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.