Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Walka z cofaniem liczników trwa

Zmiany w prawie chyba już nikogo nie dziwią. Każdego roku w życie wchodzą setki nowych przepisów, a inne tracą ważność. W 2019 roku jednak w życie weszły zmiany, które dotyczą praktycznie wszystkich właścicieli i potencjalnych właścicieli samochodów. Dzięki nowelizacji kodeksu drogowego i kodeksu karnego wzrośnie szansa na wyłapanie osób, które zdecydowały się na „przekręcenia” drogomierza.

Wszystko za sprawą nowelizacji w prawie, która zakłada możliwość kontrolowania przebiegu pojazdu m.in. przez funkcjonariusza policji podczas rutynowej kontroli drogowej. Jeżeli nieuczciwy właściciel pojazdu zdecyduje się na „przekręcenie” licznika, istnieje większa szansa, że przy kontrolach zostanie to wykazane. Chociaż policja kontrole takie będzie prowadzić od 1 stycznia 2020 roku, już zostało wprowadzone zaostrzenie kar za „majstrowanie” przy drogomierzu.

- Zgodnie z art. 306 a § 1 kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1- cytuje ustawę Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej policji. Zgodnie z nadesłanymi na prośbę redakcji ox.pl materiałami z Komendy Powiatowej Policji, przepisy dotyczące zmian w prawie o ruchu drogowym wejdą w życie już w styczniu 2020 roku, jednak przepisy dotyczące zmian w kodeksie karnym, czyli właśnie kar za cofanie liczników w samochodach weszły w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy, w związku z czym już obowiązują.

Warto pamiętać, że aktualnie już wszystkie informacje, uzyskane podczas badania technicznego na stacji kontroli pojazdów trafiają do odpowiednich systemów. Dzięki temu, że sprawdzać stan licznika będą mogli również policjanci, prawdopodobieństwo wykrycia „przekłamań” będzie jeszcze większe.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-13 07:45:35
wyśmienity cwaniaczek: na zdjęciu zapewne licznik z bemki rocznik 2000 -udokumentowany przebieg przez janusza z monachium
2019-06-14 13:18:49
Marzanna: Nareszcie przestanie się oszukiwać normalnych ludzi chcący kupić samochód. ale jest też powiedzenie Polak potrafi więc do końca nie wierzę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: