Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wakacje - brakuje krwi

Chcesz dołączyć do grona honorowych dawców krwi ? Możesz to zrobić już w najbliższy poniedziałek (8 sierpnia) przychodząc na cieszyński Rynek. To tutaj już od godziny 10.00-17.00 przebiegać będzie akcja "Oddaj krew".

W wakacje spada liczba dawców, natomiast rośnie zapotrzebowanie na krew.  W bankach brakuje grup ARH+, ARH-, BRH. Niestety z pozostałymi grupami wcale nie jest lepiej. Co roku w wakacje sytuacja staje się wręcz dramatyczna – brak honorowych dawców oznacza brak krwi, dlatego nie pozostawajmy głusi na apele. Oddając krew naprawdę możemy uratować komuś życie, to też szansa dla nas, bo przyłączając się do akcji zyskujemy kontrolę lekarską. 

- Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje. Nie przechodź obojętnie obok placówek służby krwi oraz ambulansów do poboru krwi. Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo w jakim momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które zaopatruje w krew 125 szpitali i klinik województwa śląskiego. 

Oddanie krwi zajmuje tylko kilkanaście minut... - Wystarczy przyjść 8 sierpnia na cieszyński Rynek, wziąć ze sobą dowód osobisty, wypełnić specjalną ankietę, która zawiera pytania dotyczące naszego stanu zdrowia i przebytych chorób. Następnie lekarz sprawdzi nasze tętno i ciśnienie oraz pobierze próbkę krwi dzięki, której przeprowadzone zostaną podstawowe badania. Zakwalifikowany dawca siada na specjalnym fotelu - wyjaśnia procedurę Barbara Wojtas z Cieszyna, która krew oddaje od kilkunastu lat – a później już tylko wbicie igły i zaczyna się pobieranie krwi. Wszystko trwa kilkanaście minut. Tyle potrzebujemy czasu, by uratować komuś życie. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: