Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Waga ciężka-dizajn na Zamku

Walizkowy sztuczne serce, maski spawalnicze, autobus - oto projekty, które wzbudziły wiele emocji podczas wernisażu z cyklu "Babski Dizajn" na Zamku Cieszyn w miniony poniedziałek, tj. 14.02.11. Tym razem kobiety-projektantki rzuciły wyzwanie dziedzinom typowo męskim, takim jak plakat, medycyna czy typografia.

14 lutego na w budynku Zamku Sztuki odbył się wernisaż kolejnej wystawy z cyklu "Babski Dizajn" poświęconej sztuce użytkowej i wzornictwu kobiet. Tym razem z podtytułem „Waga ciężka”.

Ekspozycji zawiera między innymi: zestaw pieczątek Matyldy Golędzinowskiej, plakaty Moniki Zawadzki oraz  maski spawalnicze, zaprojektowane specjalnie dla kobiet przez Nicolę Chamberlain ze szwedzkiego studia Ergonomidesign (posiadające także swoje męskie odpowiedniki).

- Prawdziwym hitem okazał się walizkowy zespół napędowy sztucznych komór serca autorstwa Pauliny Kordos, projekt zrealizowany dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii imienia Zbigniewa Religi w Zabrzu wraz z zespołem inżynierów z Pracowni Sztucznego Serca w ramach dużego rządowego programu naukowego „Polskie Sztuczne Serce” -  informuje Agnieszka Woszczyńska z Zamku Cieszyn i opisuje projekt:

- Obudowa zespołu napędowego Sztucznego Serca oraz system wózków zostały z kolei wykonane przez firmę Perfekt Sobierajski w ramach programu „Polyester-design.com”, będącego częścią projektu „Ergonomia dla medycyny”. O wadze przedsięwzięcia świadczy fakt, że w 2010 roku jeden z pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przez 407 dni był wspomagany ważącym 120 kilogramów urządzeniem.

Obecnie dostępny jest również lżejszy zestaw mobilny, wykonany z lekkiego kompozytu węglowego i to w dwóch wersjach – klinicznej i spacerowej. Pierwsze egzemplarze „Sztucznego Serca” już zostały wdrożone do badań klinicznych, na przykład w Klinice Kardiochirurgii w Warszawie.

- Wystawa „Babski Dizajn – Waga ciężka” prezentuje projekty zarówno początkujących dizajnerek, jak i doświadczonych projektantek, często prowadzących własne studia lub pracujących w dużych firmach. Możemy znaleźć wśród nich takie nazwiska, jak: Karolina Lach, Ulrika Vejbrink, Constance Guisset, Susanne Dechant, Renata Kalarus czy Eva-Lisa Andersson. - mówi Agnieszka Woszczyńska.

Prace projektantek można oglądać w cieszyńskim Zamku Sztuki do 13 marca w godzinach 10.00-17.00.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: