Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Wiślicy – w wdzięczności za papieską wizytę

Kaplica w Wiślicy jest szczególna. Wybudowana na wzór ołtarza papieskiego z 1995 r., który stanął na Kaplicówce. Dziś po tylu latach, mieszkańcy sołectwa wciąż są wdzięczni za papieską wizytę w Skoczowie – 22 maja 1995 roku. Właśnie poświęcono dzwon ku pamięci tamtej wizyty. Zawiśnie na dzwonnicy w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wiślicy.

250-kilogramów ma dzwon wdzięczności, który niebawem zawiśnie w Kaplicy pw. Miłosierdzi Bożego w Wiślicy. Został poświęcony w  ubiegłą niedzielę przez bp ks. Piotra Gregera.  Hierarcha pobłogosławił 25 września 2022 r. podczas liturgii nowy 250-kilogramowy dzwony dla kaplicy wybudowanej jako wotum wdzięczności za wizytę Jana Pawła II w Skoczowie w 1995 roku.

Biskup skierował także słowo do zebranych podczas uroczystości. W homilii biskup przypomniał, że w tradycji chrześcijańskiej wieża kościelna czy stojąca obok świątyni dzwonnica są jak  - nieśmiały palec wskazujący, który mówi o zupełnie innej wysokości. - Nie da się jej osiągnąć przy pomocy żadnego narzędzia, na tę wysokość można się dostać tylko ludzkim sercem. Wieża czy dzwonnica mówią, że istnieje inna, prawdziwa wysokość, która zdecydowanie dominuje nad tym, co ziemskie. Jest ponad wszystkim, co stanowi nasze możliwości, jakżeż często ograniczone. Nam, ludziom wiary, nie wolno o tej wysokości zapominać. To jest wysokość nieba, którą można doświadczyć poprzez osobiste spotkanie z Bogiem – podkreślił hierarcha.

I dodał, że pierwszeństwo dzwonu ma szczególne znaczenie. - Dzwon, wkraczając niejako w przestrzeń naszej codzienności, mówi o tym, że Bóg jest w całym świecie pierwszy? Jest Tym, od którego wszystko inne pochodzi; dlatego dźwięk dzwonu wzywa do uczestnictwa w liturgii, aby to pierwszeństwo? Boga okazać – zaznaczył i wskazał, że od dziś dzwon w Wiślicy będzie informował, - że w tej kaplicy Bóg mieszka, jest stale obecny między wami, jest mieszkańcem Wiślicy oczekującym na wasze przyjście do Niego -

Waga nowego dzwonu wynosi 250 kg. Na jego płaszczu, patrząc od dołu, wypisane są słowa: „Święty Janie Sarkandrze ze Skoczowa patronie, oręduj za nami” oraz „Wotum za życie Mariana Namysłowskiego z rodziny Józefa i Janiny z Obtułowiczów mieszczan żywieckich”.

Na koniec uroczystości proboszcz skoczowskiej parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła ks. Witold Grzomba wręczył biskupowi krzyż wykonany z jednego z krzyży papieskich, jakie były na tej kaplicy w maju 1995. Taki sam krzyż proboszcz z biskupem wręczyli fundatorowi dzwonu.

Kaplica w Wiślicy, jest filialnym obiektem Parafii pw. śś Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.  Została zbudowana jako wotum wdzięczności za wizytę papieską w 1995 roku. Jego budowniczym był śp. ks. Alozy Zuber.

Świątynia powstawała sześć lat, a do jej budowy użyto m.in. elementów papieskiego ołtarza, który stanął na skoczowskiej Kaplicówce podczas Mszy z udziałem papieża. Obiekt sakralny poświęcony został 22 sierpnia 2004 r.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-26 16:10:10
oxjas1: Lepiej byloby, jakby JPII tym krzyzem papieskim przegonil z KK pedofilii w sutannach, ale tego nie zrobil…
2022-09-26 19:00:29
św. Patryk.: na Titaniku było podobnie, orkiestra grała do oporu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: