Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Ustroniu wyłudzają dane osobowe?

Miasto Ustroń poinformowało o możliwej próbie wyłudzenia danych osobowych – na terenie gminy pojawili się ankieterzy, którzy wypytują o dane i o klasę pieca. Nie zostali oni jednak wysłani przez ustroński magistrat ani przez biuro programu „Czyste powietrze”.

O podobnych sytuacjach w regionie mówiło się już wcześniej. Ankieterzy dzwonią do drzwi i pytają o dane osobowe oraz o dane dotyczące ogrzewania. Często pytani odnoszą wrażenie, że goście zostali przysłani przez urząd gminy lub przez biuro programu „Czyste powietrze”. W zeszłym roku wątpliwości, dotyczące odwiedzających zgłaszali m.in. mieszkańcy Skoczowa, tym razem padło na Ustroń - Dotarła do nas informacja, że niezidentyfikowana grupa ludzi na terenie Ustronia wymusza od mieszkańców dane osobowe, dopytując o dane nt. wieku i klasy pieca opałowego, a także numer telefonu i inne dane osobowe, rzekomo oferując możliwość przystąpienia do programu "Czyste powietrze". NIE są to przedstawiciele Urzędu Miasta Ustroń i nie posiadają upoważnienia burmistrza – poinformował ustroński magistrat w mediach społecznościowych.

Do czego mogą zostać użyte wyłudzone dane osobowe? Możliwości jest wiele, od prób zaciągania zobowiązań finansowych, przez podawanie fałszywych danych przy transakcjach, po wysyłanie różnego rodzaju reklam, ofert, czy paczek z podejrzaną zawartością. Kreatywność oszustów jest spora, dlatego należy zwracać uwagę na to, z kim rozmawiamy i jakie dane mu podajemy - Uczulamy, aby nie podawać swoich danych osobowych obcym, gdyż mogą one zostać wykorzystane w nieuczciwy sposób – apeluje Urząd Miasta Ustroń. Jeżeli mamy wątpliwości co do osoby, z którą rozmawiamy, nie bójmy się weryfikować informacji.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-21 12:55:05
miriam11: Już tam większych wyłudzaczy danych osobowych jak administracja publiczna niema, przykład ; dowód biometryczny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: