Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Twoim imieniu (16): uwaga na umowy!

Zadzwoniła do nas Czytelniczka ze Skoczowa, z prośbą, byśmy ostrzegli mieszkańców przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy chodzą po domach i oferują sprzedaż prądu po rzekomo niższych cenach.

- Dwóch wygadanych, dobrze ubranych panów. Wyglądali jak jakaś kontrola. Mówili, że współpracują z Tauronem, że Tauron się pozbywa sprzedaży i że oni ja przejmują. Poprosili o poprzednią umowę, szybko przepisali dane na nową i podsunęli mi do podpisania. Tak mnie zbałamucili, że podpisałam, teraz próbuję to odkręcić. Przyszli oczywiście w porze, kiedy Biuro Obsługi Klienta Tauronu było już nieczynne, nie można było tam zadzwonić, żeby się czegoś dowiedzieć – opisała nam Czytelniczka.

- Chcę przestrzec innych mieszkańców, żeby nie dali się głupio zwieść. Poczytałam na temat tej firmy, z której przyszli – Polski Prąd i Gaz Sp. z o.o. niedawno dostali 10 milionów kary od UOKiK za podszywanie pod innego operatora – dodaje czytelniczka ze Skoczowa.

Rzeczywiście, firma Polski Prąd i Gaz (wcześniej Polska Energetyka Pro) otrzymała niedawno taką kare – jak czytamy na stronie UOKIK: - Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło ponad 500 skarg na działania Polski Prąd i Gaz. Kilkaset zgłoszeń otrzymał także Urząd Regulacji Energetyki. Zawiadomienia najczęściej wpływały od osób starszych i ich rodzin. O praktykach Polska Energetyka Pro informowali również rzecznicy konsumentów, do których zwracali się konsumenci poszkodowani działaniami spółki. Z relacji konsumentów wynikało, że odwiedzający ich w domach przedstawiciele spółki najczęściej nie informowali, że reprezentują Polska Energetyka Pro. Sugerowali, że działają w imieniu dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej. Tym samym konsumenci podpisując dokumenty, nie wiedzieli, że zmienili sprzedawcę prądu. Wielu z nich nie miało tej świadomości. Dotyczyło to sytuacji, gdy przedstawiciele spółek świadczących usługi telekomunikacyjne nie informowali konsumentów, że reprezentują również spółkę Polska Energetyka Pro oraz że pośród przedłożonych dokumentów znajduje się także umowa sprzedaży energii elektrycznej. [Czytaj całą decyzję ]

Przypominamy, że pracownicy Tauronu (ani też PGNiG) nie odwiedzają klientów w domach (poza sytuacją spisywaniem licznika).

Przypominamy też kilka zasad „Jak nie paść ofiarą naciągaczy

  • Zawsze kierujemy się zasadą ograniczonego zaufania.
  • Nie wpuszczajmy do domu czy mieszkania nieznajomych nam osób.
  • Jeśli już decydujemy się na wpuszczenie obcych do domu, zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub innej zaufanej osoby.
  • Nie podawajmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, przebywania w domu i o liczbie domowników.
  • Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Wcześniej skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, żeby zweryfikować informacje przekazywane przez oszusta.
  • Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.
  • W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej zawiadommy Policję, dzwoniąc na numer 997 lub 112.
  • Nie podpisujemy umowy, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Najlepiej odłóżmy podpisanie umowy na inny czas i poradźmy się zaufanej osoby.

Z każdej umowy podpisanej poza lokalem przedsiębiorstwa można odstąpić w terminie do 14 dni od jej zawarcia. W takim przypadku klient nie jest zobowiązany do zapłaty żadnej kary umownej, nawet wtedy, gdy przewidywała to umowa. Tauron przygotował poradnik na temat bezpiecznego podpisywania umów oraz możliwości odstąpienia od umowy [pobierz poradnik w pdf]
 

Zobacz inne artykuły z serii: W Twoim imieniuCoś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia, nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie się udać po pomoc, chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas (redakcja@ox.plnatasza.gorzolka@ox.pl ), smsa - 606 359 259 lub zadzwoń - 33 300 31 80 / 606 359 259 (pon-pt, 8-16).

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-05-31 21:21:51
qqłka: U mnie też byli. Chcieli sprzedać 2 wiadra prądu.
2017-06-01 00:18:44
crank: qqłka - Dowcipniś się znalazł!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: