Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Skoczowie znów będzie przewrotnie

Przed nami czternasta edycja Festiwalu Filmów Przewrotnych w Skoczowie. Będą nietuzinkowe filmy i spotkania. Jak mówią organizatorzy to kameralne święto kina ważnych i głębokich refleksji.


Wszyscy którzy lubią dobre kino, powinni zarezerwować swój czas od 23 do 26 września. Wtedy to w Trytonowym Grodzie w Teatrze Elektrycznym  zagości 14. festiwal Filmów Przewrotnych.

- Kameralne święto kina głębokich, ważnych i często trudnych refleksji rozpoczniemy już w czwartek wieczorem projekcją filmu „Metamorfozy ptaków”, poprzedzoną fachową, autorską prelekcją wprowadzającą. 24 września oficjalnie i uroczyście otworzymy festiwal symbolicznym przejazdem ulicami Skoczowa Orkiestry Na Dużym Rowerze i mini koncertem na rynku. Jednocześnie w kinie zainaugurujemy festiwalowe pokazy filmem w reżyserii Pedro Almodovara pt. „Głos ludzki”. Druga projekcja tego dnia to obraz wybitnej tunezyjskiej reżyserki - Kaouther Ben Hania pt. „Człowiek, który sprzedał swoją skórę” z ciekawą i tajemniczą rolą Monici Bellucci. Projekcje filmowe zwieńczone zostaną godzinnym koncertem Orkiestry Na Dużym Rowerze – tym razem już w Teatrze Elektrycznym – informuje Edyta Molęda, kierownik  skoczowskiego kina.

Trzeci dzień festiwalu (25.09.21) to przewrotne obrazy losu ludzkiego, ukazane w dwóch nietuzinkowych filmach. Pierwszy z nich: grecki kandydat do tegorocznych Oskarów pt. „Niepamięć” w reżyserii Christos Nikou. - Na pewno zachwyci widzów lubiących autorskie, indywidualne rozwiązania filmowe z domieszką orwellowskiego klimatu. Drugi to wielu widzom już znany i okrzyknięty przez krytyków genialnym filmem drogi pt. „Nomadland” z dwoma oskarowymi statuetkami za najlepszą rolę kobiecą dla Frances McDormand i za reżyserię dla Chloe Zhao. Sobota to również dzień spotkania z Andrzejem Dudą – pisarzem związanym ze Śląskiem Cieszyńskim. Autorem powieści pt.„Człowiek, a nie człowiek”, wydanego w lipcu 2021 r. tomiku wierszy „POPezje”, reżyserem i scenarzystą. W przerwach kawowych będzie oczywiście okazja do rozmów z autorem i zakupu najnowszego tomiku wierszy – dodaje Edyta Molęda.

Równie ciekawe propozycje organizatorzy mają w niedzielę (26.09.21). - Mamy niesamowitą propozycję zarówno dla kiniarzy jak i pasjonatów prekursora polskiej fantastyki – Stanisława Lema. Akurat na czas naszego festiwalu, czyli na wrzesień 2021 roku, przypada setna rocznica urodzin pisarza i z przyjemnością oraz pełną świadomością tej rocznicy postanowiliśmy przypomnieć widzom znane już od lat, ale niesamowite, kultowe, wybitne i zupełnie ponadczasowe ekranizacje prozy autora „Filozofii Przypadku”. Na start pokażemy trzy krótkie metraże: „Profesor Zazul”, reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki, „Przekładaniec”, reż. Andrzej Wajda oraz „Przyjaciel”, reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki. Poza adaptacjami z lat 60-tych zobaczymy też w tym dniu „Kongres” w reżyserii Ari Folmana z 2013 roku. Oprócz iście kosmicznych podróży poza realnością po świecie Lema zaplanowaliśmy na ostatni dzień festiwalu spotkanie z podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem i wokalistą Jakubem Poradą oraz promocję jego najnowszej książki pt. „Dasz radę. Przewodnik na trudne czasy”, która będzie miała premierę 11 sierpnia 2021 r. Filmem zamykającym przewrotne skoczowskie spotkania będzie najnowszy obraz Pawła Ferdka pt. „Holiday”, wybrany specjalnie w kontekście rozmów o wakacyjnych wojażach z zaproszonym Gościem, a jednak – à rebours - żeby pozostać w formule przewrotności festiwalu. Czyli niezmiennie „na przekór i wbrew” - kwituje Edyta Molęda.

Każdy uczestnik festiwalu może również zaopatrzyć się w pamiątkową torbę za jedyne 5 zł.
Szczegółowy program festiwalu organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator” i podległy mu Teatr Elektryczny przedstawia się następująco:

Program 14. Festiwalu Filmów Przewrotnych

 

 

Przedstawiamy program 14. Festiwalu Filmów Przewrotnych w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie
Karnety i bilety do nabycia w kasie kina godzinę przed każdym seansem/wydarzeniem oraz na stronie www.teatrelektryczny.pl
 

 

 

 

 

 

PROGRAM

23.09.2021

19.00 – METAMORFOZA PTAKÓW, reż. Catarina Vasconcelos, dokumentalny, Portugalia, 2020, 101 min.
Seans poprzedzony prelekcją JAKUBA DZIEWITA
kulturoznawcy, artysty wizualnego, metafotografa, niezależnego kuratora

24.09.2021

16.00 – przejazd ulicami Skoczowa i mini koncert na Rynku zespołu Orkiestra na Dużym Rowerze
16.00 – otwarcie FFP w kinie i projekcja filmu LUDZKI GŁOS – 2020, USA/Hiszpania, dramat, reż. Pedro Almodóvar , 75 min.
17.30 – CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ, reż. Kaouther Ben Hania, dramat, Belgia / Francja / Niemcy / Szwecja / Tunezja, 2020, 104 min.
19.10 – przerwa na kawę
20.00 – koncert zespołu Orkiestra na Dużym Rowerze (Karnet obejmuje udział w seansach filmowych i spotkaniach - nie zawiera wstępu na koncert).
 

25.09.2021

15.00 – NIEPAMIĘĆ, 2021, Grecja/Polska/Słowenia, dramat/komedia, reż. Christos Nikou, 90 min.
16.30 – przerwa na kawę
17.00 – spotkanie z pisarzem, poetą, reżyserem i scenarzystą - Andrzejem Dudą
19.00 – przerwa na kawę
19.30 – NOMADLAND, reż. Chloé Zhao, dramat, Niemcy/USA, 2020, 107 min.
 

26.09.2021
RETROSPEKTYWA EKRANIZACJI PROZY STANISŁAWA LEMA
W 100. ROCZNICĘ URODZIN PISARZA

14.00 – 15.30
PROFESOR ZAZUL, 
reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki, Sci-Fi / Krótkometrażowy, Polska, 1965, 22 min.
PRZEKŁADANIEC, reż. Andrzej Wajda, Komedia / Sci-Fi / Krótkometrażowy / Groteska filmowa, Polska, 1968, 35 min.
PRZYJACIEL, reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki, Sci-Fi / Krótkometrażowy, Polska, 1965, 18 min.
15.30 – przerwa na kawę
16.00 – KONGRES, reż. Ari Folman, Animacja / Dramat / Sci-Fi, Belgia / Francja / Luksemburg / Niemcy / Polska / Izrael, 2013, 122 min.
18.15 – przerwa na kawę
18.30 – spotkanie z pisarzem, podróżnikiem, dziennikarzem - Jakubem Poradą
20.30 – HOLIDAY, reż. Paweł Ferdek, dramat, psychologiczny, thriller, Polska, 2021, 108 min.

--------------------------------------------------------

KARNET: 100 zł               BILET NA POJEDYNCZY SEANS: 15 zł                    KONCERT: 35 zł  

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: