Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Skoczowie będą wspominać Gustawa Morcinka

Wybitny literat, nauczyciel, działacz polityczny i społeczny. Skoczów będzie wspominać Gustawa Morcinka, który mieszkał tu wiele lat.


20 grudnia przypada 60. rocznica śmierci pisarza Gustawa Morcinka. Z tej też okazji skoczowskie muzeum zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu.

5 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą: prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz , prof. dr hab. Olga Płaszczewska, Prof. Lucyna Sadzikowska, a także dr Joanna Jurgała-Jureczka.

Spotkanie poświęcone osiągnięciom pisarza i jego ścieżkom życiowym, odbywać się będzie pod patronatem prasowym Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

W swoich utworach Gustaw Morcinek łączył autentyzm obserwacji z liryzmem i humorem. Oprócz „poważnych” tematów społecznych, pojawiają się w jego twórczości również powieści dla dzieci i młodzieży, powieści historyczne (np. „Ondraszek”, poświęcona najsłynniejszemu śląskiemu zbójnikowi) oraz baśnie, nawiązujące do śląskich „bajań” ludowych.

Gustaw Morcinek otrzymał za swą twórczość wiele odznaczeń i nagród literackich, a liczne jego książki przetłumaczono na języki obce i wydano za granicą.


W Skoczowie przez wiele lat uczył w Szkole Podstawowej nr 1. Był także znany ze swojej aktywności społecznej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: