Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W pracy... układają klocki

To atrakcja dla dużych i małych. W bielskiej 'Sferze' otwarto największą w Polsce wystawę klocków LEGO. Podziwiać można wiele budowli, nie brakuje elementów które się poruszają. Jest też zbudowany z klocków... ploter.
Największą w Polsce wystawę budowli z klocków Lego można oglądać w Bielsku – Białej. Wystawa jest dziełem czterech osób, jak mówi jeden z budowniczych budowli – Rafał Szymański, ekspozycja powstała w oparciu o fascynacje, w oparciu o to co robią nasze dzieci. Przez ostatnie lata oglądaliśmy to wszystko w warunkach domowych, postanowiliśmy, że zrobimy coś co będzie dużo bardzie niecodzienne, niż to co można zrobić w domu.
 
Praca nad wystawą trwała blisko rok. Klocków do wszystkich budowli zużyto około miliona. Twórcy postanowili, że nie będą jednak wykorzystywali tylko klocków, ale łączyli będą je z różnymi makietami modelarskimi. Dzięki temu można było wybudować różne konstrukcje. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych powstało więc potężne miasto wraz z lotniskiem, wokół którego jeździ pociąg. Są też budowle przedstawiające statki na morzu w trakcie bitwy morskiej. Na wystawie zobaczymy sporo budowli autorskich, to chociażby scena bitwy pancernej z gry 'Warhammer 40000', czy statek 'titow' z 'warcrafta'. Jest też inscenizacja bitwy pod Oliwą. - opisuje Szymański.
 
Chcieliśmy wrócić trochę do czasów dzieciństwa i pobudować z klocków, ale to pomysł czysto biznesowy – śmieje się Piotr Strykowski, współorganizator wystawy. Na świecie są o wiele większe takie wystawy, ale w Polsce jest to chyba największa. - dodaje. Jak mówią twórcy klockowych budowli, sami mają dzieci, które pomagały w pracach. Czasami jednak trzeba było te mniejsze jednak odciągać, by nie zburzyły makiet, które powstawały przez wiele godzin. - mówi Szymański.
 
Budowle, mimo tak dużej ilości klocków, są mobilne. Mamy taki zamysł, aby początkiem roku wystawę przenieść do jednego ze śląskich miast. - dodaje Szymański. Ale w planach już jest budowa kolejnej wystawy, jej realizacja ma się rozpocząć niebawem.
 
Klocki były kupowane zarówno w zestawach ale i na sztuki. Twórcy wystawy posiłkowali się również rynkiem wtórnym, tam kupowano te klocki, które nie są już produkowane. Całość wystawy dopełnia specjalne oświetlenie potęguje efekt u odbiorcy.
 
Wystawę w bielskiej Sferze można oglądać do końca grudnia, a już niebawem na naszym portalu będziecie mogli wygrać bilety wstępu do miasta z klocków LEGO.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: