Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dworzec w Czeskim Cieszynie walczy o tytuł najpiękniejszego

Dworzec w Czeskim Cieszynie walczy o tytuł najpiękniejszej stacji kolejowej Republiki Czeskiej w 2013 r. Głosować można na stronie www.nejnadrazi.cz do 11 listopada.

W czasie kiedy w regionie cieszyńskim brakuje przykładu dworca z prawdziwego zdarzenia (wprawdzie są plany remontu dworca w Zebrzydowicach, ale to również ma nastąpić nie wcześniej niż w 2018 roku), dworzec w Czeskim Cieszynie, który pochodzi z 1889 roku, walczy o tytuł najpiękniejszej stacji kolejowej w Republice Czeskiej.

Budynek dworca to obiekt w stylu neorenesansowym z trzema pawilonami połączonymi galeriami. Dworzec do czasu podziału Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. był głównym dworcem kolejowym całego Cieszyna i odegrał ogromnie ważną rolę w rozwoju lewobrzeżnej części miasta.

- Obiekt w latach 2001 -2002 został całkowicie odrestaurowany według zachowanej fotodokumentacji. Kioski z gazetami czy pieczywem, podobnie jak punkty informacji wykonane są z drewna zgodnie z zarządzeniem konserwatora zabytków – informuje Dorota Havlikova, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie. Obecnie ciągle stacja ma ważne znaczenie międzynarodowe.

Obok dworca w Czeskim Cieszynie w tym roku finalistami konkursu na najpiękniejszy dworzec są również stacje: Běšiny, Červený Kostelec, Český Brod, Grygov, Horní Lipová, Nedvědice, Rynoltice, Veřovice, Včelnička. Więcej informacji znajduje się  na stronie www.nejnadrazi.cz.

(red)

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: